NRPiP: chcemy by przy kontraktowaniu było jasno określone, ilu potrzeba pielęgniarek

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 czerwca 2016 09:41


NRPiP: chcemy by przy kontraktowaniu było jasno określone, ilu potrzeba pielęgniarek Zdaniem pielęgniarek minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek nie gwarantują bezpieczeństwa pacjentów. Fot. PTWP Andrzej Wawok

Pielęgniarka nie powinna mieć pod opieką więcej niż 6-8 pacjentów - uważa prezes samorządu pielęgniarek i położnych Zofia Małas. Jej zdaniem odpowiednia liczba pielęgniarek powinna być jednym z warunków podpisania kontraktu z NFZ. Tego samego zdania jest OZZPiP.

Szefowa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przypomniała, że obecnie minimalne normy zatrudnienia są regulowane rozporządzeniem ministra zdrowia. - Ono jest bardzo skomplikowane i posiada wady prawne - oceniła Małas.

Jeszcze bardziej krytyczna jest Izabella Szczepaniak z Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Minimalne normy zatrudnienia w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych wprowadzone rozporządzeniem ministra Bartosza Arłukowicza to kompletny bubel; kompletnie nie przystają one do rzeczywistości - powiedziała.

I tak decyduje pracodawca
Zdaniem pielęgniarek minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek nie gwarantują bezpieczeństwa pacjentów.

- Według tego rozporządzenia nie da się wyliczyć obsad w sposób bezpieczny. Jest też tak, że nawet jak zostaną wyliczone, i tak pracodawca ostatecznie decyduje. Czyli nie ma sankcji dla pracodawcy i on może zmienić te minimalne normy i najczęściej zmienia w dół, a nie w górę, tłumacząc się oczywiście sytuacją finansową szpitala - podkreśliła Małas.

Zdaniem Szczepaniak służący do ustalania norm zatrudnienia wzór obejmujący m.in. zakres i rodzaj udzielanych świadczeń, liczbę pacjentów według różnych kategorii opieki oraz średni dobowy czas świadczeń pielęgniarskich bezpośrednich i pośrednich, jest "skomplikowany, nieczytelny i nieprzystający do rzeczywistości".

Normy zatrudnienia to, w jej opinii, furtka dla dyrektorów placówek do określania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek na jak najniższym poziomie, nie odzwierciedlającym faktycznych potrzeb. Jej zdaniem są najczęściej spełniane na "najniższym możliwym, zupełnie minimalnym poziomie, tak żeby pacjent nie umarł i szpital przetrwał".

- Szpitale wyliczają cały cykl dziwnych skomplikowanych procedur, żeby ustalić na koniec, że wystarczy jedna pielęgniarka. Wychodzi piękny rachunek ekonomiczny - podkreśliła Szczepaniak.

Jak dodała, normy określane są raz w roku, czasami raz na trzy lata. Tymczasem sytuacja na oddziałach zmienia się bardzo dynamicznie i raz są pacjenci dość samodzielni a kiedy indziej - wymagający całkowitej opieki pielęgniarskiej - zaznaczyła.

Fikcyjne grafiki pielęgniarek
Zdaniem samorządu należy wypracować standardy, które określą minimalne normy zatrudnienia. - Chcielibyśmy, żeby pielęgniarka nie miała pod opieką więcej niż 6-8 pacjentów - powiedziała Małas.

Jak dodała w przypadku opieki nad dziećmi normy powinny być inne. Wskazała, że zgodnie ze standardami, jakie obowiązują w wielu krajach europejskich, pielęgniarka powinna mieć pod opieką nie więcej niż jedną salę dziecięcą (w zależności m.in. od rodzaju oddziału).

Samorząd zaproponował wskaźniki, według których wyliczana powinna być liczba pielęgniarek. Zdaniem NRPiP na oddziałach zachowawczych wskaźnik taki powinien wynosić 0,6; na zabiegowych - 0,7; a na dziecięcych - 0,8. Oznacza to, że np. na oddziale dziecięcym, na którym jest 40 łóżek, liczba pielęgniarek powinna być iloczynem 40 i wskaźnika 0,8 - powinny być więc zapewnione 32 etaty pielęgniarskie.

- Czasami jest tak, że na grafiku jest sporo pielęgniarek, ale są one na urlopach wychowawczych lub zwolnieniach lekarskich. Czasami jest tak, że na grafiku jest ich 20, a pracuje 14 albo 15. Ten stan nie jest uzupełniany w żaden sposób - podkreśliła Małas.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.