Obciążenie samorządów wydatkami na zdrowie pogłębi nierówności?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 maja 2016 10:36


Obciążenie samorządów wydatkami na zdrowie pogłębi nierówności? Projektowane przez resort zdrowia przepisy obciążą samorządy obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia - alarmują samorządowcy. Fot. Fotolia

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zakłada m.in. wprowadzenie możliwości finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jak podkreśla resort, chodzi tylko o ”możliwość”, ale Związek Miast Polskich negatywnie opiniuje takie rozwiązanie jako wprowadzenia de facto nowego zadania bez zagwarantowania jakichkolwiek środków.

”Fakultatywność zadania (...) nie zmienia jego charakteru. Pozostaje ono nowym zadaniem własnym gminy, powiatu lub województwa, wobec czego na jego realizację samorządy terytorialne powinny otrzymać udział w dochodach publicznych odpowiedni do przypadających im zadań” - czytamy w stanowisku Związku Miast Polskich.

Samorządowcy zwracają także uwagę na wpływ proponowanej regulacji na oczekiwania mieszkańców.

”Zawarta w projekcie ustawy możliwość kupowania świadczeń zdrowotnych może wywołać uzasadnione oczekiwania członków wspólnot samorządowych o sfinansowanie świadczeń, na które czekają często w wielomiesięcznych lub wieloletnich kolejkach” - podkreślają. ”Bez zmiany w podziale dochodów publicznych samorządy nie będą mogły sprostać tym oczekiwaniom” - dodają.

Zauważają też, że traktowanie usług medycznych, jako usług komunalnych będzie oznaczało, że prawo do nich będą mieli mieszkańcy tylko tych jednostek samorządu terytorialnego, które zdecydują się na jej realizację.

”Rozwiązanie to istotnie pogłębi nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych w ujęciu terytorialnym, ze względu na zróżnicowane możliwości finansowe poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego” - stwierdzają.

Za uzasadnione uznano natomiast takie zmiany jak np.: wprowadzenie dodatkowych narzędzi nadzoru nad podmiotami leczniczymi, uporządkowanie przepisów dotyczących przekazywania nieruchomości SPZOZ-om, ułatwienia w poszukiwaniu osób zaginionych czy rezygnację z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.