Od 2015 r. placówki będą informować NFZ o 1. wolnym terminie wizyty
Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   06 listopada 2014 13:23

Jak poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, od stycznia 2015 r. placówki ochrony zdrowia co tydzień będą przekazywały do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie wizyty w określonych poradniach.To jedno z rozwiązań tzw. pakietu kolejkowego.

Neumann odpowiadał w czwartek (5 listopada) w Sejmie na pytanie posłów PiS Anny Sobeckiej i Czesława Hoca o zaniżanie przed NFZ danych dotyczących długości kolejek do specjalistów w Polsce.

- Prawda jest taka, że pacjenci dostają informacje nieprawdziwe, dające złudną nadzieję (...). Dlaczego na oficjalnych stronach NFZ podaje zaniżony, nieprawdziwy czas oczekiwania - pytał Hoc.

Neumann wyjaśniał, że niezrozumienie wynika z tego, iż obecnie NFZ na swojej stronie podaje nie pierwszy wolny termin wizyty, ale dane od świadczeniodawców z ostatnich sześciu miesięcy na temat czasu oczekiwania pacjentów.

- Na stronie NFZ czytamy informację, którą Fundusz otrzymuje z przychodni lub szpitala, a nie tworzy jej sam. Nie jest prawdziwa teza, że NFZ celowo wprowadza kogoś w błąd, bo przekazuje tylko informacje od świadczeniodawców - zaznaczył Neumann.

Przypomniał, że przed wakacjami przyjęte zostały ustawy wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego i nowe rozwiązania mają wejść w życie od stycznia. - W tym także nowe rozwiązania dotyczące sprawozdawczości do NFZ - dodał.

Jak wyjaśnił, od nowego roku świadczeniodawcy będą przekazywali do NFZ rzeczywisty czas oczekiwania na wizytę, ale też oddzielnie podana będzie dla pacjenta informacja o pierwszym wolnym terminie wizyty. Dodał, że obecnie niektórzy świadczeniodawcy przekazują do NFZ dane nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem. - Od nowego roku świadczeniodawcy będą mieli obowiązek co tydzień sprawozdawać dane o pierwszym wolnym terminie wizyty - mówił.

Od stycznia 2015 r. w życie mają wejść rozwiązania z pakietu onkologicznego oraz kolejkowego, które zakładają m.in. wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych oraz opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym, wprowadzenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, wprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej. Z kolei zmiany dotyczące zmniejszenia kolejek do lekarzy przewidują m.in. zmianę raportowania czasu oczekiwania, tworzenie kolejek centralnych, premiowanie wizyt pierwszorazowych u specjalistów zamiast wizyt, których celem jest tylko przedłużenie recepty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.