Od 23 lipca o refundacji leku ratującego życie może indywidualnie decydować minister zdrowia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 lipca 2017 12:05


Od 23 lipca o refundacji leku ratującego życie może indywidualnie decydować minister zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia może wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta - przewidują przepisy, które weszły w życie 23 lipca br. Nowa regulacja ma ułatwić dostęp do terapii niestandardowych.

Zgoda ministra na pokrycie kosztu leku będzie wydawana wyłącznie dla środka, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce i dostępny na rynku. Jeśli więc lek nie został jeszcze zarejestrowany i jest np. w fazie badań klinicznych, wówczas jego zakup nie będzie finansowany przez NFZ. Refundowane mogą być tylko te terapie, których skuteczność została potwierdzona.

Na nowelizacji mają skorzystać ciężko chorzy pacjenci, potrzebujący leku lub technologii medycznej, które nie są finansowane ze środków publicznych. W takiej sytuacji często znajdują się osoby cierpiące na choroby rzadkie, np. na rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Fabry'ego lub chorobę Niemanna-Picka.

Łatwiejszy ratunkowy dostęp do technologii lekowych wprowadza ta sama nowelizacja, która ogranicza dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Od 23 lipca wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz - nie tylko ginekolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR