Od stycznia 2015 r. szpital MSW w Krakowie jednostką geriatryczną

ZDROWIE

Autor: Dziennik Polski, DKX/Rynek Seniora   29 grudnia 2014 13:23


Od stycznia 2015 r. szpital MSW w Krakowie jednostką geriatryczną

1 stycznia 2015 r. SP ZOZ MSW przy ul. Kronikarza Galla w Krakowie stanie się specjalistyczną placówką geriatryczną.

Przygotowanie szpitala do potrzeb osób starszych: przebudowa pomieszczeń, likwidacja barier architektonicznych, pochłonęło do tej pory około 500 tys. zł.

Decyzję o jego przekształceniu w placówkę geriatryczna podjęła dyrekcja lecznicy, a zaaprobowały ją władze wojewódzkie i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które jest jej właścicielem. Finansowanie leczenia seniorów zapewni małopolski oddział NFZ.

Więcej na geriatrię
- Małopolski Oddział NFZ widzi rosnące zapotrzebowanie na opiekę geriatryczną w naszym województwie dlatego od kilku lat zachęcamy placówki do rozwijania tego profilu świadczeń - już 1 grudnia br. informowała Barbara Bulanowska, dyrektor MOW NFZ.

Podkreślała przy tym, że w przypadku szpitala MSW w Krakowie mamy właśnie do czynienia nie tylko z wyodrębnieniem jednego oddziału szpitalnego, ale z całkowitą zmianą profilu na placówkę o charakterze geriatrycznym.

W porównaniu do budżetu ze stycznia 2014 o 4,5 mln zł, czyli o 50 % wzrosną nakłady finansowe małopolskiego Funduszu na ten typ opieki medycznej.

Małopolska, licząca 3,4 mln mieszkańców, należy do najstarszych demograficznie regionów Polski. Odsetek osób po 65. roku życia wynosi około 14 proc. i stale się zwiększa - w 2030 roku ma osiągnąć już 21proc. Tymczasem na oddziałach geriatrycznych mamy zaledwie 68 łóżek szpitalnych, a na oddziałach internistyczno-geriatrycznych - 157.

Specjalistyczne usługi
W Szpitalu MSW seniorzy będą mogli liczyć na wykwalifikowaną kadrę oraz odpowiedni sprzęt. Obecna liczba łóżek na oddziale geriatrii wynosi 21, a w połowie przyszłego roku wzrośnie dwukrotnie. Niezależnie, jak do tej pory, funkcjonuje tam także oddział chorób wewnętrznych i geriatrii (42 łóżka).

Im starszy chory, tym większe prawdopodobieństwo nietypowych objawów chorób, ich nakładania się na siebie i stosowania dużej ilości leków oraz ryzyko występowania poważnych problemów geriatrycznych, jak zaburzenia funkcji poznawczych czy odleżyn.

Jak przekonują specjaliści, powstaje wtedy konieczność nie tylko leczenia ostrej choroby czy zaostrzenia choroby przewlekłej, ale także wykonania całościowej oceny zdrowia pacjenta. Na taką właśnie pomoc będzie można liczyć w szpitalu MSW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.