Od września objawy grypy u ponad 2,6 mln Polaków
Autor: PAP/Rynek Seniora   01 kwietnia 2015 09:01

W tym sezonie zanotowano już ponad 2,6 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - poinformowano we wtorek na konferencji Flu Meeting 2015. Z zaprezentowanych na niej badań wynika, że tylko jeden na dziesięciu lekarzy wie, jakie są objawy ciężkiego przebiegu grypy.

W tym sezonie (czyli od września 2014 r.) ponad 8,5 tys. osób było hospitalizowanych z objawami grypy (w ubiegłym roku było to 6,1 tys. osób, a dwa lata temu - 10,5 tys.). Najczęstsze powikłania po grypie dotyczą układu oddechowego (90 proc.) i układu krążenia (3 proc.).

Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc zwróciła uwagę, że najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania powikłań grypy są szczepienia. Tymczasem w ostatnich latach wyszczepialność przeciw grypie w Polsce jest na stałym, niskim poziomie i wynosi 3,8 proc.

Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej prof. Adam Antczak, komentując niski odsetek szczepień, powiedział, że w zachęcaniu do szczepień najważniejsza jest rekomendacja lekarska. "Musimy (...) pracować nad środowiskiem lekarskim czy medycznym, by zachęcało do szczepienia" - dodał.

Badanie wiedzy
W sierpniu i wrześniu 2014 r. w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (który jest inicjatywą niezależnych ekspertów medycznych) przeprowadzono Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie wśród lekarzy, samorządowców i w społeczeństwie.

Badania wykazały, że wiedza lekarzy o grypie jest niewystarczająca - respondenci odpowiedzieli poprawnie na średnio 4,8 z 18 pytań. Okazało się, że lekarze dobrze znają przeciwwskazania do szczepień (88,5 proc.), nieco słabiej znają zasady stosowania leków przeciwwirusowych w leczeniu grypy (63 proc). Jednak mniej niż połowa lekarzy zna wskazania do szczepień wymienione w Programie Szczepień Ochronnych. Tylko jeden na dziesięciu lekarzy wie, jakie są objawy ciężkiego przebiegu grypy.

Jak oceniają autorzy badania, test ujawnił najważniejsze przyczyny niskiego odsetka zaszczepionych przeciwko grypie w Polsce - "generalnie słabą znajomość zagrożenia, jakie stanowi grypa przy jednoczesnej obawie przed szczepieniami, o czym świadczy świetna znajomość przeciwwskazań do szczepień".

Zdecydowanie lepiej w badaniu wypadli samorządowcy i ogół społeczeństwa. W obu badanych grupach ponad 90 proc. osób wiedziało, z jakiego powodu szczepienia przeciw grypie trzeba powtarzać corocznie, a ok. 60 proc. badanych wie, jaki jest skład szczepionek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.