Oddala się szansa na regulację zawodu fizjoterapeuty

ZDROWIE

Autor: KS/Rynek Seniora   29 marca 2016 13:36


www.rynekzdrowia.pl
Oddala się szansa na regulację zawodu fizjoterapeuty Posłowie PiS chcą przesunąć wejście w życie znowelizowanej ustawy o zawodzie fizjoterapeuty aż o 2 lata. Fot. Nazareth College/Flickr.com (CC BY 2.0)

Mimo że z usług fizjoterapeutów korzysta aż 10 mln Polaków, nikt nie sprawdza ich kwalifikacji. Znowelizowana ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która miała oczyścić środowisko z niekompetentnych "specjalistów", powinna wejść w życie 31 maja 2016 r., ale posłowie PiS wystąpili z projektem zakładającym wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy.

Powód? W opinii wnioskodawców nowelizacji ustawy, uprawnienia nadane fizjoterapeutom na mocy przyjętych we wrześniu 2015 r. zasad mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.

Nieznany termin głosowania
Zdaniem posłów PiS przepisy dotyczące np. uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialności zawodowej stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

Jacek Koszela, członek Zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreśla, że takie działanie - w opinii fizjoterapeutów - może być traktowane jedynie jako przejaw próby ochrony interesów wąskiej grupy środowiska medycznego.

Zdaniem Koszeli lekarze bronią swoich przywilejów nie zważając na bezpieczeństwo pacjentów, rozumiane m.in jako zapewnienie łatwego dostępu do usług leczniczych. - Uważamy za niedopuszczalne i niezgodne z oczekiwaniami społecznymi odraczanie wprowadzenia i zmienianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - zaznacza.

Jego zdaniem uchwalenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (terminu głosowania jeszcze nie wyznaczono) wyrządzi poważne i wymierne szkody społeczne w postaci wydłużenia czasu oczekiwania na fizjoterapię, opóźnienia wprowadzenia nowoczesnych form fizjoterapii i standardów leczenia, wzrostu kosztów leczenia, zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów.

Projekt ustawy powstawał 28 lat
Fizjoterapeuci przypominają, że prezydent podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty po szerokich konsultacjach społecznych i długich analizach prawnych. W ich opinii nowe prawo jest dokumentem kompletnym, przemyślanym, tworzonym przez środowisko fizjoterapeutów i resort zdrowia od 28 lat.

- Całkowitą nieprawdą jest jakoby obecna ustawa stała w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych - podkreśla Jacek Koszela.

Przypomina, że projekt tej ustawy był napisany przez doświadczonych prawników i konsultowany na wszystkich etapach prac legislacyjnych, m.in. przez Biuro Analiz Sejmowych (BAS), Departament Prawny Ministerstwa Zdrowia, prawników Senatu RP i Kancelarii Prezydenta RP.

- Dwukrotnie prawnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych ocenili pozytywnie zgodność projektu z prawem Unii Europejskiej. Pozytywną opinię wyraziło także Biuro Prawne Ministerstwa Nauki - wylicza Koszela.

Przekonuje, że również nie jest prawdą jakoby zagrożenie dla pacjentów stwarzało nadanie fizjoterapeutom uprawnień do kwalifikacji chorych do zabiegów fizjoterapii bez wstępnej diagnostyki lekarskiej.

Zdrowie chorych będzie bezkarnie narażane?
W Polsce, w ramach usług komercyjnych, pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów bez rozpoznania i skierowania lekarskiego od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

- Ustawa mająca wejść w życie 31 maja 2016 r. jedynie sankcjonuje stan obecny i chroni pacjenta, m.in. poprzez: wzmożenie kontroli nad działalnością fizjoterapeutów, zmuszenie ich do ubezpieczania się, obwarowanie kodeksem etycznym i konieczność prowadzenia dokumentacji fizjoterapeutycznej - wymienia Koszela.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.