Oddziały geriatryczne zamiast porodówek? Demografia rozdaje karty

ZDROWIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, MK/Rynek Seniora   29 lipca 2015 10:37


Oddziały geriatryczne zamiast porodówek? Demografia rozdaje karty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2005 r. było w Polsce 18,2 tys. łóżek dla rodzących. W zeszłym roku ich liczba spadła do 16 tys., a będzie ich jeszcze mniej. Część szpitali w miejsce oddziałów ginekologiczno-położniczych chce otwierać geriatrię i ZOL.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, proces „zwijania się” porodówek będzie trwał, bo jak wynika z analiz głównego konsultanta w dziedzinie położnictwa, pół tysiąca porodów rocznie to optymalna liczba – opłacalna dla szpitala ekonomicznie i bezpieczna dla kobiet. Natomiast aż w 30 proc. oddziałów położniczych rodzi się mniej niż 500 dzieci rocznie.

„DGP” podaje przykład placówek, które niedawno zdecydowały się na likwidację porodówki. Jedna z nich to Szpital w Łapach (Podlaskie). Oddział położniczy tam został zlikwidowany 1 lipca br.

W jego miejsce ma powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na ok. 40 łóżek. Zatrudnienie mają w nim znaleźć osoby, którym grozi zwolnienie z powodu likwidacji oddziału położniczego.

- Porodówka przynosiła straty szpitalowi, obłożenie łóżek nie przekraczało średnio 15 proc. rocznie, ZOL powinien być wykorzystany w 100 proc. przez pacjentów z Łap i okolic - mówił portalowi rynekseniora.pl  Tadeusz Józef Gniazdowski, p.o. dyrektora SP ZOZ w Łapach.

Czytaj: Szpital z długami - ratunkiem ma być ZOL

Inny przykład to szpital w Sławnie (Zachodniopomorskie), gdzie jeszcze ważą się losy oddziału położniczego. Dyrektor Arkadiusz Michalak mówił wprost: rodzi się coraz mniej dzieci, oddział przynosi straty. Nie dość tego, szpital nie dostał funduszy na dostosowanie oddziału do standardów, które będzie trzeba, zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, spełniać od 2017 r. Remont to koszt rzędu 3–4 mln zł. Pieniędzy szpital nie ma, więc jeden z pomysłów jest taki, by oddział położniczy przekształcić na oddział geriatryczny z funkcją zakładu opiekuńczo-leczniczego.  

Jak piesze „DGP” na to, które oddziały położnicze przetrwają, wpływ będą miały mapy potrzeb zdrowotnych, które mają być gotowe w 2016 r. Bazując na nich, fundusz będzie rozdzielał pieniądze. Te oddziały, które będą przynosić straty, mogą zostać - według potrzeb regionu - przekształcone w oddziały onkologiczne czy geriatryczne, których w tej chwili brakuje najbardziej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR