Odpowiednia dieta może chronić siatkówkę przed zwyrodnieniem

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 maja 2017 09:16


Odpowiednia dieta może chronić siatkówkę przed zwyrodnieniem Dieta o niskim indeksie glikemicznym może pomóc osobom narażonym na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej. Fot. Fotolia

Jadłospis o niskim indeksie glikemicznym pomaga zapobiegać rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej, postępującej choroby oczu mogącej prowadzić do ślepoty - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Do tego wniosku doszli naukowcy z Tufts University w Massachusetts podczas badań na myszach w zaawansowanym wieku. 19 gryzoni otrzymywało pożywienie o niskim indeksie glikemicznym, a 40 - o wysokim indeksie glikemicznym. Ich jadłospis różnił się jedynie źródłami węglowodanów, które w obu przypadkach stanowiły 45 proc. diety gryzoni. W diecie o wysokim indeksie glikemicznym 100 proc. węglowodanów pochodziło z amylopektyny, z kolei w diecie o niskim indeksie glikemicznym 70 proc. węglowodanów pochodziło z amylozy, a 30 proc. z amylopektyny.

Po sześciu miesiącach połowie myszy z grupy spożywającej pokarm o wysokim indeksie glikemicznym (powodujący szybki wzrost poziomu cukru we krwi oraz jego szybki spadek) zmieniono na karmę o niskim indeksie glikemicznym (powodującą stopniowy wzrost i spadek poziomu cukru we krwi).

Badacze zaobserwowali, że u gryzoni spożywających pokarm o wysokim indeksie glikemicznym rozwinęło się wiele objawów zwyrodnienia plamki żółtej, takich jak zaburzenia w obrębie komórek nabłonka barwnikowego siatkówki oraz fotoreceptorów. W przypadku myszy, którym zmieniono jadłospis na niskoglikemiczny objawy te jednak nie wystąpiły.

- Nie sądziliśmy, że zmiana diety pomoże tak skutecznie naprawić uszkodzenia kumulujące się w nabłonku barwnikowym siatkówki. Wskazuje to, że dieta o niskim indeksie glikemicznym może pomóc osobom narażonym na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej - komentuje autor badań dr Sheldon Rowan.

Naukowcy zidentyfikowali także potencjalne biomarkery zwyrodnienia plamki żółtej, które mogą pomóc przewidzieć u kogo istnieje ryzyko rozwoju tej choroby. Do takich biomarkerów zaliczono akumulację tzw. końcowych produktów zaawansowanej glikacji oraz utlenianie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze zmniejszonym ryzykiem zwyrodnienia związane były z kolei wysoki poziom serotoniny oraz propionylu karnityny.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia. Specjaliści z amerykańskiego National Eye Institute przewidują, że zachorowalność w USA podwoi się do 2050 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.