OECD: 65 proc. osób w wieku 65+ korzysta z opieki długoterminowej

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   19 listopada 2015 11:55


OECD: 65 proc. osób w wieku 65+ korzysta z opieki długoterminowej Średnia długość życia w Polsce to 77,1 lat, co daje nam 31 miejsce na 44 miejsca w rankingu państw OECD. Fot. Fotolia

Ostatni raport OECD pozwala porównać sytuację Polski na tle innych krajów, pokazuje gdzie jesteśmy w stawce i co wymaga poprawy - uważa Zenon Wasilewski, ekspert BCC.

Najnowszy Raport OECD „Health at Glane 2015”, wskazuje nie tylko na jakość i poziom opieki zdrowotnej w państwach OECD, ale pozwala także przeanalizować pozycję Polski na tle innych państw. Jest to zarazem szczególnie istotny raport oceniający ostatnie osiem lat rządów PO - PSL w ochronie zdrowia - przekonuje Zenon Wasilewski.

Jak na tle innych państw OECD plasuje się Polska? Ekspert skupia się na najistotniejszych danych. Oto niektóre z nich:

1. Podstawowy wskaźnik tj. procent PKB przeznaczonego na ochronę zdrowia  daje nam 36 miejsce spośród 44 krajów. Średnio państwa OECD przeznaczają na opiekę zdrowotną 8,9% PKB. W Polsce – 6,4% PKB - to daje nam jedno z ostatnich miejsc.

2. W zakresie wydatków na leki per capita Polska z 326 dolarami plasuje się poniżej średniej wydatków w krajach OECD wynoszącej 515 dolarów. Jednakże przeliczając te wydatki na procent PKB daje nam to poziom średniej OECD. W Polsce państwo pokrywa 32 proc. kosztów leków, a pozostałą kwotę pacjenci muszą zapłacić z własnej kieszeni. Średnia OECD wynosi 57 proc. Z raportu wynika, że ponad 30% pacjentów nie stać na wykupienie zapisanych przez lekarza leków.

3. W Polsce dramatycznie brakuje lekarzy. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w krajach OECD stale wzrasta i wynosi 3,3. W Polsce wskaźnik 2,2 utrzymuje się od wielu lat i niestety pozostaje na niezmienionym poziomie. Wciąż kształcimy zbyt mało specjalistów. Brakuje ich niemal w każdej dziedzinie.

4. Według danych OECD polski lekarz w ciągu roku odbywa ponad trzy tysiące konsultacji z pacjentami. Średnia europejska wynosi około dwa tysiące. M.in. dlatego w Polsce mamy rekordowo długie kolejki do lekarzy-specjalistów.

5. Raport pokazuje, że dostęp do lekarza w Polsce w coraz większym stopniu zależy od miejsca zamieszkania. Na terenach wiejskich w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców jest dwukrotnie mniej placówek służby zdrowia i aptek niż w miastach, a także udzielanych jest ponaddwukrotnie mniej porad lekarskich, w stosunku do takiej samej liczby mieszkańców w miastach.

6. Pielęgniarki i położone. Raport OECD nie dysponuje w tym zakresie pełnymi danymi. W większości krajów ich liczba spadła (Czechy, Włochy, Francja, Belgia). W Polsce również. Alarmujące dane przedstawia Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. W ciągu siedmiu lat ich liczba w Polsce może zmniejszyć się o 54 tys.Według danych Banku Światowego obecnie w Polsce na 1000 pacjentów przypada 5,84 pielęgniarek (Szwajcaria - 17,36; Norwegia - 13,4; Niemcy - 11,49; Białoruś - 10,53; W. Brytania - 9,47).

7. Dostępność do świadczeń. W raporcie OECD oceny dokonano w oparciu o czas oczekiwania na operacje zaćmy i operację stawu biodrowego. W przypadku Polski średni czas oczekiwania: operacja zaćmy - ponad 400 dni; operacja stawu biodrowego - ponad 350 dni. Są to jedne z najdłuższych okresów oczekiwania.

8. Istotnym wskaźnikiem jakości opieki zdrowotnej jest średnia długość życia kobiet i mężczyzn. W krajach OECD: kobiety - 81,3 lat; mężczyźni - 77, 8 lat. W Polsce odpowiednio: 81,2 oraz 73. Średnia długość życia w Polsce to 77,1 lat, co daje nam 31 miejsce na 44 miejsca w rankingu. Najdłużej żyją Japończycy - 83,4 lata. Najkrócej mieszkańcy RPA – 56,8 lat. Z danych OECD wynika, że 65% osób powyżej 65 lat korzysta z pomocy długoterminowej, w większości domowej.

- Reasumując, raport OECD może posłużyć nowemu rządowi za raport otwarcia dla nowego ministra zdrowia - stwierdza ekspert BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.