Okulistyka: w najlepszej sytuacji są chorzy z zaćmą, trudniej mają ci z jaskrą

ZDROWIE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   19 listopada 2018 12:16


Okulistyka: w najlepszej sytuacji są chorzy z zaćmą, trudniej mają ci z jaskrą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szacuje się, że w 2050 r., na Ziemi żyć będzie 115 milionów niewidomych, a liczba osób z różnego rodzaju uszkodzeniami wzroku wzrośnie do 550 mln. To efekt starzenia się społeczeństwa.

W Polsce jest obecnie 1,5 miliona niewidomych i osób zmagających się z upośledzeniem wzroku (według raportu Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się „Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się") - informuje Rzeczpospolita.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kompleksowa diagnostyka i odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie pozwala wyleczyć 85 proc. przypadków zaburzeń widzenia, problemem pozostaje jednak ograniczony dostęp do terapii.

W Polsce w najlepszej sytuacji są chorzy z zaćmą, najczęstszym na świecie upośledzeniem widzenia, polegającym na zmętnieniu soczewki, prowadzącym do utraty wzroku. W Polsce cierpi na nią ok. 700 tys. osób, ale operacji wymaga ok. 400 tys. Dostęp do świadczeń dla takich chorych poprawia się i kolejki ulegają skróceniu.

Trudniej mają chorzy z jaskrą. W przeciwieństwie do zaćmy jaskra prowadzi do całkowitej utraty wzroku, a jej leczenie operacyjne jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów w okulistyce i trudniej dostępnym w kraju.

Najtrudniejsza wydaje się sytuacja chorych na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). To schorzenie jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku po 65. roku życia. W ocenie ekspertów, bez wyrównania dostępu do nowoczesnych terapii chorzy w Polsce nie będą mieli szans na normalne funkcjonowanie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR