Opieka długoterminowa i rehabilitacja poza siecią szpitali. "To miejsce dla kapitału prywatnego"

ZDROWIE

Autor: MS/Rynek Seniora   01 grudnia 2016 15:12


Opieka długoterminowa i rehabilitacja poza siecią szpitali. "To miejsce dla kapitału prywatnego" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Katarzyna Lebiotkowska, prezes zarządu Lubuskiego Centrum Pulmonologii w Torzymiu zaznaczyła, że poza siecią mogą się znaleźć także szpitale pulmonologiczne, które leczą choroby płuc w sposób kompleksowy, jednak nie posiadają w swoich strukturach oddziałów torakochirurgicznych.

Zdecyduje dyrektor oddziału NFZ
Jak zaznaczył wiceminister Piotr Gryza pierwotna wersja projektu ustawy o sieci szpitali, która była udostępniona do społecznych konsultacji już nie obowiązuje. W związku z tym, część zarzutów dotyczących kryteriów wejścia placówek do sieci już jest nieaktualnych.

- Obecnie jest nowa wersja projektu ustawy. Niestety na tym etapie prac, jakie są teraz nie mogę mówić o szczegółach - powiedział od razu wiceminister.

- Niemniej jednak zapewniam, że ten projekt, który teraz się tworzy uwzględnia szereg poprawek zgłaszanych przez podmioty publiczne w trakcie konsultacji. Ostateczny projekt będzie mógł być udostępniony po zakończeniu wypracowywania decyzji na poziomie rządu.

Wiceminister Piotr Gryza dodał też, że resort zdrowia dostrzegł trudności na jakie napotkają w wejściu do sieci szpitali np. placówki pulmonologiczne, dlatego też teraz została uwzględniona propozycja alternatywnego warunku wejścia do sieci przez te szpitale.

Wyjaśnił też, że resort zdrowia tworząc koncepcję sieci szpitali po konsultacjach społecznych wprowadził możliwość decyzyjności dyrektora OW NFZ. Jeśli ten uzna, że jakiś szpital jest strategicznie bardzo ważny dla regionu, będzie mógł zgłosić wniosek do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu tej placówki do sieci. Zgodnie z tym wnioskiem wskazany szpital pozostanie w sieci.

Przyznał, że otwarta pozostaje np. kwestia szpitali reumatologicznych.  - Obecnie trwają prace analityczne, i nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie, czy szpitale reumatologiczne - monoprofilowe trafią do sieci. Zgodnie z obecnym zarysem reumatologia do jakiegoś poziomu do sieci wchodzi, dotyczy to szpitali klinicznych - wyjaśnił Piotr Gryza.

Zaznaczył, że nowy projekt zostanie niebawem skierowany do rządu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR