Opieka koordynowana: niezwykle groźne skutki fragmentacji w komunikacji
Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Seniora   20 maja 2016 12:08

Koordynowana opieka medyczna - co rozumieć pod tym pojęciem i jak w oparciu o nią organizować system ochrony zdrowia, by pacjenci odnieśli największą korzyść? Odpowiedź na takie pytanie próbowali znaleźć uczestnicy sesji "Koordynowana opieka medyczna - od diagnozy do rehabilitacji" odbywającej się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W opinii prof. Jana Duławy, prorektora ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych w woj. śląskim, koordynowanie opieką medyczną to zadanie lekarza.

- Niektórzy uważają, że zadanie takie może realizować administrator pełniący zarazem rolę przewodnika pacjenta w systemie. Nie zgadzam się z takim podejściem. Koordynatorem musi być lekarz - przekonywał.

Uznał, że nie można sądzić, iż to niewidzialna ręka rynku zorganizuje ochronę zdrowia. Dlatego musi obowiązywać przyjęcie odpowiedzialności za pacjenta przez system.

Kto odpowiada za nasze zdrowie?

- Ważne jest potraktowanie zdrowia jako kontinuum. Odpowiedzialność za nie spoczywa nie tylko na lekarzu, ale na domu, szkole i mediach - wyliczał prof. Jan Duława, zaznaczając, że obywatele też muszą angażować się w dbałość o swoje zdrowie.

Wskazał przy tym, że dzisiaj, w dobie szerokiego dostępu do mediów, do chorych dociera wiele często sprzecznych z sobą komunikatów z internetu, gazet, telewizji. - Fragmentacja w komunikacji niezwykle sprzyja polipragmazji i jatrogenii, a ich skutki - jak policzyli Amerykanie - to trzecia przyczyna hospitalizacji i zgonów - podkreślał prorektor SUM.

Lidia Gądek, poseł na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Zdrowia i lekarz rodzinny, też zwróciła uwagę, że należy koordynować nie tylko opiekę nad pacjentem chorym.

- W Polsce medycyna naprawcza jest na wysokim poziomie, natomiast cały czas mamy zapóźnienia w zakresie profilaktyki i prewencji. Powinniśmy przygotować społeczeństwo do dbałości o zdrowie i zabezpieczyć je przed nadmiarem działań medycznych. To zadanie dla lekarza rodzinnego, który będzie koordynatorem odpowiedzialnym za przeprowadzenie pacjenta przez jak najbardziej zdrowe życie - wskazywała posłanka Lidia Gądek.

Koordynacja, czyli informacja

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zrzeszającego lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, porównała koordynowaną opieki medyczną do dobrze skonstruowanego domu, którego silnym fundamentem jest podstawowa opieka zdrowotna.

- Najwyższe piętro zajmują oczywiście oddziały szpitalne. Do tego mamy windę, czyli SOR, aby pacjent mógł trafić szybko tam, gdzie otrzyma pomoc w najpilniejszych przypadkach - mówiła prezes Janicka.

Podkreśliła też, że aby mogła zaistnieć koordynowana opieka medyczna konieczne jest odbudowa więzi pomiędzy uczestnikami systemu ochrony zdrowia i poprawa przepływu informacji: między lekarzem a pacjentem, między POZ a AOS czy POZ a szpitalem itd.

Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, przyznał, że koordynowana opieka medyczna może być rozumiana na różne sposoby, mieć wiele definicji.

- Jedno powinno na pewno jej przyświecać - w centrum tej opieki powinien być pacjent - mówił dyrektor Zawalski.

Krzysztof Kurek, członek zarządu ds. medycznych LUX MED Sp. z o.o., mówi z kolei o pacjencie jako partnerze.

- W sytuacji narastających niedoborów kadr medycznych, pacjent musi przejąć część pewnych szczególnych decyzji dotyczących zdrowia, posiadając do tego odpowiednie narzędzia. Naszym zadaniem jest dostarczenie mu narzędzi edukacyjnych, żeby czuł się przy tym bezpiecznie - mówił dr Krzysztof Kurek.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR