Opłata środowiskowa: szpitale uzdrowiskowe zyskują, gminy tracą

ZDROWIE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   19 października 2015 13:14


Opłata środowiskowa: szpitale uzdrowiskowe zyskują, gminy tracą Gminy uzdrowiskowe zwracają uwagą, że w wielu przypadkach szpitale uzdrowiskowe i sanatoria różnią się między sobą tylko nazwą. Fot. PTWP

Przebywający w sanatorium musi uiszczać opłatę środowiskową, a w szpitalu uzdrowiskowym - już nie. Z tego powodu gminy uzdrowiskowe tracą rocznie miliony złotych.

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych itp. Zwolnione z opłaty są m.in. osoby przebywające w szpitalach. Korzystają z tego szpitale uzdrowiskowe, choć w zdecydowanej części profil ich działalności niczym nie różni się od sanatoriów.

To problem wszystkich uzdrowisk, na terenie których działa szpital uzdrowiskowy. Gminy chcą, by Sejm znowelizował ustawę o podatkach i opłatach lokalnych i wprowadził wyjątek: szpitale uzdrowiskowe nie powinny być zwolnione z opłaty. Gminy piszą do posłów, proszą o inicjatywę, ale nic się w sprawie nie dzieje. Dziś przegrywają sprawy o opłaty w sądach administracyjnych.

Z danych Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP rokrocznie 45 uzdrowisk z tytułu opłat uzdrowiskowych otrzymuje blisko 49 mln zł (dane za 2013 r.) - najwięcej znane kurorty, np. m.in. Kołobrzeg (8,5 mln zł), Świnoujście (5,6 mln zł), Ciechocinek (ponad 4 mln zł). Na Podkarpaciu są cztery uzdrowiska - poza Rymanowem: Horyniec-Zdrój (blisko 550 tys. zł), Polańczyk w gminie Solina (ponad 600 tys. zł) i Iwonicz-Zdrój (1,1 mln zł). Najbardziej poszkodowany jest Rymanów, który ma najwięcej szpitali uzdrowiskowych.

Jak mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa, dochody z tytułu opłaty uzdrowiskowej rocznie przynoszą gminie ok. 600 tys. zł. Gdyby nie przepisy dotyczące szpitali, wpływy byłyby o ok. 50 proc. wyższe.

Więcej: www4.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.