Opolskie: bezpłatnie pomogą pacjentowi przez telefon

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   02 października 2015 12:21


Opolskie: bezpłatnie pomogą pacjentowi przez telefon Fot. PTWP Piotr Waniorek

Specjaliści, pielęgniarki i ratownicy medyczni będą odbierali telefony od mieszkańców województwa i doradzali im w kwestiach zdrowotnych. Wszystko w ramach samorządowego programu Doradca Medyczny - donosi Gazeta Wyborcza.

Pod bezpłatny numer mogą dzwonić wszyscy chcący zasięgnąć informacji na temat swoich dolegliwości, zażywanych leków i ich interakcji z innymi lekami, rodzaju specjalisty, jakiego powinni wybrać, miejsca, w jakie powinni się udać po pomoc itd. 

Pilotaż organizuje firma Medycyna Praktyczna, zaproszona do współpracy przez wojewodę opolskiego w ramach polityki senioralnej prowadzonej w województwie. Zaczął się kilka dni temu, a potrwa do końca listopada.

Jak informuje GW, rozmowy prowadzą doradcy, posługując się opracowanymi przez lekarzy i ratowników algorytmami wywiadu medycznego, według których oceniają, z jakiego rodzaju problemem mają do czynienia, i kwalifikują go do jednej z czterech kategorii.

Jeśli to kategoria tzw. czerwona - czyli podczas rozmowy okazuje się, że rozmówca potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej - połączenie jest od razu przekierowywane do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, które wysyła zespół ratowniczy.

Jeśli przypadek kwalifikuje się do drugiej kategorii, oznacza to, że konieczna jest pilna wizyta u lekarza w ciągu najbliższych trzech godzin, na przykład na szpitalnym oddziale ratunkowym. Kategoria trzecia oznacza, że osoba dzwoniąca powinna zgłosić się ze swoimi dolegliwościami do lekarza w ciągu 24 godzin, kategoria czwarta - wystarczy wizyta planowa w przychodni w ciągu kilku najbliższych dni.

Przekazanie zaleceń to nie wszystko - kompleksowa informacja obejmuje także dokładne dane teleadresowe szpitali, przychodni, aptek usytuowanych w pobliżu miejsca zamieszkania dzwoniącego.

Więcej: www.wyborcza.pl

Czytaj też: Opole będzie rozwijać i promować system teleopieki

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.