Opolskie: zaczyna brakować lekarzy, przeważają ci w wieku 51-60 lat
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   17 sierpnia 2015 15:53

Na Opolszczyźnie coraz bardziej odczuwalny jest brak lekarzy. Dr Jerzy Jakubiszyn, prezes Opolskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu wskazuje, że obecnie region ma tylko 2489 lekarzy, przy czym najliczniejsza ich grupa to osoby w wieku 51-60 lat - informuje Gazeta Wyborcza.

Według danych OECD w 2011 r. przypadało ich w Polsce 22 na 10 tys. mieszkańców (średnia europejska to 31). Opolskie plasuje się na drugim miejscu od końca wśród wszystkich województw.

Z danych OIL wynika, że 1 października br. na Opolszczyźnie rozpocznie staż 48 lekarzy. Jednak dopiero za rok okaże się, ilu z nich rozpocznie tu specjalizację, a za pięć, sześć lat - ilu zostanie na stałe.

W jednostkach ochrony zdrowia na terenie Opolszczyzny jest obecnie 609 miejsc szkoleniowych dla lekarzy stażystów, wolnych pozostaje 266. Dr Jakubiszyn podkreśla, że wiosną br. stosunkowo mało osób po ukończeniu stażu rozpoczęło specjalizację. Wcześniej liczba chętnych przewyższała liczbę miejsc. Teraz jest inaczej i wydaje się to niepokojące.

Prezes OIL ocenia, że stało się tak przez nowelizację przepisów, które zaostrzają rygory przyznawania rezydentur: jeśli młody lekarz raz zdecyduje się na daną rezydenturę, nie będzie mógł wybrać innej. Tymczasem młody człowiek dopiero po jakimś czasie stwierdza, czy jego wybór był dobry, a obecny system zamyka możliwość zmiany. Dlatego wiele osób zwleka z ostateczną decyzją.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR