
Ponad 18 tys. pacjentów leczonych kardiologicznie podpisało się pod petycją do ministra zdrowia o włączenie ich do dyskusji wokół planowanych zmian w kardiologii.
- Ubolewam nad planowanymi zmianami obniżenia środków na leczenie kardiologiczne. Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Niestety minister zdrowia nie wsłuchuje się w nasz głos - zaznaczył Marian Saska, prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce, które jest inicjatorem akcji.
Podczas zwołanego 2 sierpnia 2016 r. briefingu pacjenci apelowali o wzięcie pod uwagę głosu 15 proc. wszystkich hospitalizowanych. Podkreślali, że chorzy zgłaszają potrzebę zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów oraz wysokich standardów terapii i sprzętu.
- Osoby cierpiące na choroby serca mają poczucie, że nadchodzące zmiany drastycznie wpłyną na pogorszenie dostępności do wysokiej jakości terapii, co zwiększy i tak dużą śmiertelność wśród pacjentów kardiologicznych - czytamy w komunikacie stowarzyszenia.
Czytaj też: MZ chce zabrać miliard złotych kardiologii. Eksperci: to będzie wielka tragedia
- Chciałbym, aby każdy miał równy dostęp do leczenia, a na razie mam poczucie, że mimo, iż pacjenci kardiologiczni stanowią tak ogromną liczbę wszystkich chorych, to jednak kardiologia jest niedoinwestowana. A teraz jeszcze rząd chce zmniejszyć nakłady. To jest skazywanie nas na pewną śmierć - alarmuje szef stowarzyszenia EkoSerce.
Stowarzyszenie EkoSerce jest organizacją pacjencką, zrzeszającą chorych leczonych kardiologicznie. Zajmuje się ochroną ich praw, chce także wspierać pacjentów oraz ich rodziny w procesie leczenia. Jednym z celów organizacji jest także promocja profilaktyki, w tym walka z zanieczyszczeniem powietrza.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych