Osoba starsza w szpitalu z delirium - pomoże wolontariusz?

ZDROWIE

Autor: Paulina Gaudyn*/Rynek Seniora   26 stycznia 2015 08:11


Osoba starsza w szpitalu z delirium - pomoże wolontariusz? Fot. Fotolia

U części starszych pacjentów geriatrycznych po przyjęciu do szpitala rozwija się delirium. Jego objawy bywają niezauważane w porę. Z amerykańskich i polskich doświadczeń wynika, że pomóc może monitoring i rozmowa, jaką z pacjentami prowadzą odpowiednio przygotowani wolontariusze.

Delirium to złożony zespół neuropsychiatryczny objawiający się zaburzeniami poznawczymi i majaczeniem. O ile wśród osób starszych występowanie delirium szacuje się w granicach 1 proc. populacji, to u przyjętych na oddziały szpitalne seniorów rozwija się ono znacznie częściej.

Według niektórych publikacji, nawet u co czwartego hospitalizowanego pacjenta geriatrycznego w zaawansowanym wieku może dochodzić do takich epizodów. Ten zespół neuropsychiatryczny doprowadza do wzrostu kosztów leczenia pacjentów, wydłużenia ich czasu pobytu na oddziałach i zwiększonej umieralności.

Po prostu rozmawiać...
Czynnikami ryzyka wystąpienia delirium, oprócz zaawansowanego wieku, są także m.in. choroby neurologiczne, wielochorobowość, unieruchomienie, ilość przyjmowanych leków i stres.

W USA już w połowie lat 90. zauważono, że pomimo zaangażowania zespołów lekarskich, pielęgniarskich oraz rodzin nie uzyskiwano znaczącej poprawy w ograniczaniu rozwoju delirium wśród osób starszych. Zmienił to zainicjowany w New-Yale Haven Hospital The Hospital Elder Life Program (HELP), w który zaangażowano wolontariuszy.

Podobny program, choć na dużo mniejszą skalę, jest aktualnie realizowany w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii CM UJ w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W pionierskim projekcie amerykańskim wolontariusze rozmawiali z hospitalizowanymi seniorami, ale też uważnie słuchali tego, co mówią w odpowiedzi na zadane pytania dotyczące samopoczucia.

Rozmowy hospitalizowanych starszych osób z wolontariuszami miały nie przypominać im skrupulatnego wywiadu lekarskiego. Przybrały formę niesformalizowanych spotkań, podczas których obie strony mogły porozmawiać o codziennych sprawach i zbudować relację pozwalającą przeszkolonemu wolontariuszowi wykryć nieprawidłowości w zachowaniu pacjenta.

... i monitorować
Do badania wybrano 852-osobową grupę pacjentów, którą podzielono na dwie podgrupy wyodrębnione na podstawie podobieństwa wieku, płci i ryzyka delirium. Pierwsza podczas hospitalizacji otrzymała standardowe leczenie w związku z nabytymi schorzeniami, drugą zaś - oprócz lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów - codziennie opiekowali się wolontariusze uczestniczący w HELP.

Spotkania z wolontariuszem miały umożliwić monitoring czynników ryzyka delirium u pacjenta. To ryzyko redukowano poprzez rozmowę i nawiązanie z pacjentem więzi. Wolontariusze stosując odpowiednie narzędzia badawcze starali się jednocześnie jak najwcześniej wykryć niepokojące objawy.

Wolontariusze po każdej wizycie wypełniali zestandaryzowany protokół, dzięki któremu informacje - przede wszystkim na temat funkcji poznawczych - mogły zostać poddane dalszym analizom skuteczności HELP.

Oceniając stan zdrowia wykorzystywali narzędzia takie jak np. The Mini - Mental State Examination, które pozwala mierzyć jakość funkcji poznawczych w skali 0-30. Także Katz’s Activites of Daily Living, gdzie kluczową rolę przypisuje się ocenie siedmiu podstawowych czynności, jakie powinien samodzielnie wykonywać pacjent: jedzenie, picie, ubieranie, toaleta, dbanie o wygląd, zmiana pozycji z leżącej na siedzącą oraz spacery.

Tak to robią w Krakowie
Po podsumowaniu wyników programu okazało się, że wskaźnik wystąpienia delirium w grupie objętej opieką wolontariuszy wyniósł 9,9 proc., zaś w grupie kontrolnej 15 proc. Znacząco niższa w badanej grupie była także ilość epizodów występowania objawów delirium (62 vs 90). Skrócił się również czas hospitalizacji pacjentów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.