Osoby mające dzieci żyją dłużej niż te bez potomstwa

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   04 listopada 2015 14:23


Osoby mające dzieci żyją dłużej niż te bez potomstwa Zmniejszone ryzyko przedwczesnego zgonu związane z posiadaniem dzieci dotyczy przede wszystkim kobiet. Fot. Shutterstock

Posiadanie dzieci to mniejsze ryzyko przedwczesnego zgonu - wynika z badania opublikowanego w internetowym wydaniu Journal of Epidemiology and Community. Ta prawidłowość dotyczy nie tylko rodziców biologicznych, ale także adopcyjnych.

Zmniejszone ryzyko przedwczesnego zgonu związane z posiadaniem dzieci dotyczy przede wszystkim kobiet, mimo że zazwyczaj to one wkładają najwięcej wysiłku w opiekę i wychowanie potomstwa. Przeprowadzone badania wykazały, że bezdzietne kobiety są czterokrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia, nowotworów i wypadków. W przypadku matek adopcyjnych, ryzyko przedwczesnego zgonu jest o połowę mniejsze niż u bezdzietnych kobiet.

Podobne zależności zaobserwowano wśród mężczyzn. Wskaźnik przedwczesnej śmierci jest dwukrotnie wyższy u panów nieposiadających ani własnych, ani adoptowanych dzieci niż u tych, którzy mają potomstwo.

Naukowcy na potrzeby tego badania przeanalizowali dane zebrane z różnych duńskich rejestrów dotyczących narodzin i zgonów, przeprowadzonych terapii wspomagających prokreację (np. zapłodnienia in vitro), przyjęć do szpitali, leczenia psychiatrycznego, a także skali bezrobocia w latach 1994-2008.

Nie jest to pierwsze badanie na ten temat. Jednak wcześniejsze analizy łączyły krótszą długość życia bezdzietnych par z ich niezdrowym trybem życia i słabą kondycją fizyczną oraz psychiczną. Tylko nieliczne badania uwzględniały fakt, czy nieposiadanie dzieci jest zamierzone, czy wynika z bezpłodności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.