Osoby starsze to grupa ryzyka powikłań pogrypowych
Autor: KLX/Rynek Seniora   07 października 2015 11:40

Szczepienia przeciw grypie o 67 proc. zmniejszają ryzyko zgonu związanych z chorobą wśród osób starszych.

Jedną z groźniejszych chorób, która dotyka osoby starsze jest grypa. Przenoszona drogą kropelkową rozprzestrzenia się niezwykle łatwo. Często źle zdiagnozowana z powodu niecharakterystycznych objawów, prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań.

Grupa ryzyka
Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, która dotyka ludzi w każdym wieku. Jednak na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze, zaliczane do tzw. grup ryzyka powikłań pogrypowych.

Ponadto, gdy pacjentom towarzyszy jeszcze jeden, inny czynnik ryzyka np. choroba przewlekła, ryzyko powikłań oraz zagrożenie śmiercią staje się aż 202 razy większe. Statystyki podają, że aż 80% zgonów spowodowanych ostrą infekcją oraz jej następstwami dotyczy osób powyżej 60 roku życia.

Grypa jest też często przyczyną hospitalizacji osób w podeszłym wieku. Wirus grypy jest przyczyną m.in. zapalenia płuc u tej populacji.

Profilaktyczne szczepienia
Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą całkowicie ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg.

Szansę na to dają szczepienia przeciw grypie. Metodę tę popularyzują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy starają się uświadamiać społeczeństwo w zakresie powikłań pogrypowych oraz zwrócić uwagę na korzyści wynikające ze szczepień ochronnych.

Szczepienia bowiem są nie tylko bezpieczne dla wszystkich grup wiekowych, ale wykazują również skuteczność aż w 50-80 proc. Chronią również przed rozprzestrzenianiem się wirusa grypy, ograniczając ryzyko zachorowania osoby zaszczepionej. Jednocześnie chronią wszystkich, którzy przebywają w jej najbliższym otoczeniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.