Osoby z wadami serca są bardziej zagrożone demencją

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 lutego 2018 11:59


Osoby z wadami serca są bardziej zagrożone demencją Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U osób, które urodziły się z wadą serca demencja może rozwijać się częściej i wcześniej niż w reszcie populacji - informuje pismo "Circulation".

Wady serca to najczęstsze wady wrodzone - według amerykańskich danych pojawiają się u 4 do 10 osób na każdy tysiąc urodzeń. Postęp w ich leczeniu sprawia, że coraz więcej dotkniętych wadami serca dzieci dożywa dorosłości i starzeje się. Według danych opublikowanych w roku 2016 na łamach "Circulation" tylko w USA żyje około 1,4 miliona osób urodzonych z wadą serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z wrodzonymi wadami serca są w dzieciństwie bardziej zagrożone zaburzeniami dotyczącymi układu nerwowego - na przykład epilepsji i autyzmu. Natomiast badacze ze szpitala uniwersyteckiego w Aarhus (Dania) oraz Cincinnati Children's Hospital (USA) jako pierwsi zajęli się związkiem wad serca z demencją.

Do analizy wykorzystano krajowe bazy danych medycznych oraz dane pacjentów ze wszystkich szpitali w Danii. Badanie objęło w sumie 10 632 osoby rasy kaukaskiej (46 proc. stanowili mężczyźni), urodzone z wadą serca pomiędzy rokiem 1890 a 1982 (większość pomiędzy rokiem 1960 a 1982). Każdą osobę porównywano z 10 reprezentantami całej populacji (tej samej płci i urodzonymi w tym samym roku).

Jak się okazało, ryzyko demencji z różnych przyczyn (demencja naczyniowa, choroba Alzheimera i inne) było w przypadku urodzonych w Danii osób z wadami serca o 60 proc. wyższe niż dla całej populacji. Gdy chodziło o demencję rozwijającą się przed 65. rokiem życia, ryzyko było wyższe o 160 proc. (czyli 2,6 raza), natomiast w przypadku demencji po 65. roku życia - wyższe o 30 proc.

Jak zaznaczają autorzy, zwiększone ryzyko nie oznacza, że każda osoba z wadą serca zachoruje na demencję. Nie wykazano także związku przyczynowo-skutkowego. Ponadto osoby, u których pojawiła się demencja były leczone starymi metodami, mniej skutecznymi od stosowanych obecnie.

Demencja, której objawami mogą być na przykład problemy z pamięcią, rozumowaniem czy zaburzenia zachowania, ma często charakter postępujący. Mogą ją powodować liczne czynniki, na przykład zmniejszony dopływ krwi do mózgu, udar czy choroba Alzheimera.

Badanie wykazało także wyższe ryzyko demencji u osób, w przypadku których oprócz wrodzonej wady serca pojawiły się inne czynniki ryzyka, na przykład migotanie przedsionków, niewydolność serca czy cukrzyca. Te czynniki ryzyka pojawiają się u nich częściej niż w całej populacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR