Osteoporoza: mamy w kraju bardzo nierównomierny dostęp do leczenia

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Seniora   10 marca 2016 14:43


Osteoporoza: mamy w kraju bardzo nierównomierny dostęp do leczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co trzy sekundy na świecie ktoś chory na osteoporozę łamie kość, a kobiety po 45. r.ż. z powodu złamań osteoporotycznych spędzają w szpitalu więcej dni niż z powodu jakiejkolwiek innej choroby - informuje Gazeta Wyborcza. Przed osteoporozą można się jednak bronić - samodzielnie i na poziomie odpowiednich uregulowań systemowych.

Człowiek całkowicie "wymienia" swój szkielet średnio co siedem lat. Stare i uszkodzone komórki są nieustannie niszczone, a na ich miejsce powstają nowe. 

W osteoporozie proces niszczenia kości jednak gwałtowniej i szybciej - wzrasta kruchość tkanki kostnej, co powoduje wyższe ryzyko złamań. Najczęściej są to złamania rąk (zwłaszcza w okolicy nadgarstka), kości biodrowej oraz kręgów kręgosłupa. U 80 proc. osób złamanie kości biodrowej powoduje utratę autonomii (nie mogą sami sobą się zaopiekować), 40 proc. potrzebuje pomocy przy poruszaniu się (laski, chodzika), a 30 proc. zostaje upośledzonych ruchowo na resztę życia.

Narażone są szczególnie kobiety po 50. roku życia, po menopauzie. Drobnej budowy, o delikatnych kościach. Ale chorują także całkiem postawni mężczyźni.

Czynnikami ryzyka osteoporozy, oprócz starzenia się, są m.in. palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, niedobór witaminy D, wcześniejsze złamanie kości biodrowej, rodzinne skłonności do osteoporozy, płeć (kobiety chorują częściej), reumatyzm czy przewlekła cukrzyca.

Ogromne znaczenie w ograniczaniu liczby złamań związanych z osteoporozą ma dobra forma fizyczna, koordynacja ruchowa, gibkość. Oprócz ogólnej aktywności fizycznej (np. nordic walking czy treningu nastawionego na wzmocnienie siły mięśni) lekarze zachęcają do zajęć z gimnastyki, rytmiki czy tańca.

W walce z osteoporozą niezbędne są również odpowiednie rozwiązania systemowe.

Podczas sesji "Wyzwania w ortopedii i transplantologii narządu ruchu", która odbyła się 18 lutego 2016 r. w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC) w Katowicach, eksperci podkreślali, że mamy w Polsce bardzo nierównomierny dostęp do leczenia osteoporozy.

- W województwie pomorskim i zachodniopomorskim nie ma ani jednej poradni osteoporozy, w Śląskim są jedynie cztery (wartość kontraktu to 400 tys. zł), a dla porównania w Mazowieckim aż 23 (wartość kontraktu to 6 mln zł) - dowodził Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia.

Podkreślano ponadto, że przez najbliższe 10-20 lat będziemy mieli do czynienia przede wszystkim ze schorzeniami narządu ruchu u osób starszych. - Będzie to podstawowy problem - przede wszystkim finansowy - mówił Jerzy Gryglewicz.

Czytaj więcej: Leczenie osteoporozy: gdzie kierować środki z kontraktowania?

Według ekspertów wycena świadczeń w zakresie chorób narządu ruchu u osób w podeszłym wieku (m.in. cierpiących na osteoporozę) powinna być mnożona przez rodzaj i ciężkość stanu danego chorego. Środki muszą wystarczyć na konsylia wielu specjalistów (leczenie powinno być koordynowane) i kwalifikowanie takich pacjentów w trybie pilnym do odpowiednich terapii. 

Marek Synder, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwrócił uwagę na odpowiednie modelowanie finansowania.

- Strumień pieniędzy należy kierować do tych ośrodków, które są duże, mają wysoki stopień referencyjności i wykonują dużo zabiegów. Mają dzięki temu doświadczenie, a to skutkuje mniejszą ilością powikłań - tłumaczył.

Na osteoporozę cierpi w Polsce 2,5 mln kobiet i blisko 0,5 mln mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR