
Osteoporoza jest częstym schorzeniem, które dotyka 3 milionów Polaków. Choroba skutkuje zanikiem tkanki kostnej, w wyniku którego z łatwością dochodzi do złamań.
Choroba towarzyszy starzeniu się u kobiet zazwyczaj rozpoczyna się po 40 roku życia, a u mężczyzn po 45. Szczególnie zagrożone są panie po menopauzie; mężczyzn osteoporoza dopada zwykle w podeszłym wieku.
Osteoporoza pierwotna wynika ze starzenia się kości oraz naszego trybu życia. To około 80% zachorowań. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy to: palenie papierosów, picie alkoholu, mała aktywność fizyczna, niedobór witaminy D, czy dieta uboga w wapń.
Osteoporoza wtórna może dopaść osoby w każdym wieku. Przyczyny jej rozwoju są zwykle od nas niezależne jak : zbyt wczesna menopauza, drobna budowa ciała, historia częstych złamań i osteoporozy w rodzinie, cukrzyca.
Osteoporoza potrafi rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo. Zauważona zostaje dopiero wtedy, gdy zdarza się pierwsze złamanie, najczęściej wywołane błahym potknięciem.
Specjaliści przyznają, że nie da się wyleczyć osteoporozy pierwotnej. Można jednak zapobiegać złamaniom. W tym celu podawane są leki, które często trzeba przyjmować już do końca życia.
Leczenie wspomaga odpowiednia dieta, a także przyjmowanie suplementów witaminy D i wapnia w dawkach ustalonych przez lekarza. Nieodpowiednie leczenie lub jego brak zwiększa ryzyko następnych złamań aż do 50%.
Lekarzy przypominają, że zawczasu warto myśleć o zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ważna jest tu przede wszystkim aktywność fizyczna oraz zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w wapń i witaminę D.
Więcej: www.gazeta.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych