Osteoporoza: profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 listopada 2018 09:44


Osteoporoza: profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3 Fot. Fotolia

Szacuje się, że w Polsce ponad 20 proc. kobiet choruje na osteoporozę, a u ponad 40 proc. stwierdzono osteopenię, tj. zmniejszoną mineralną gęstość kości.

Eksperci przypominają, że na chorobę narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat.

Osteoporoza to choroba objawiająca się upośledzeniem tkanki kostnej i zmniejszeniem jej masy, co prowadzi do większej łamliwości kości. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta z wiekiem. Z upływem lat proces ubywania tkanki kostnej przeważa nad procesami kościotworzenia. Osteoporoza może pojawić się także w następstwie różnych chorób, takich jak cukrzyca, nadczynność przytarczyc, tarczycy czy kory nadnerczy.

Profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3 (sardynki, mleko, jogurty) i unikaniu palenia tytoniu oraz częstego picia kawy, a nawet herbaty, która wymywa wapń z kości.

Złamania osteoporotyczne są najczęściej zlokalizowane w miejscach typowych, takich jak: nasada dalsza kości promieniowej (80 proc.), bliższy koniec kości ramiennej (75 proc.), bliższy koniec kości udowej (70 proc.) i kręgosłup (58 proc.).

Chociaż problem dotyczy znaczącego odsetka populacji, w Polsce działają zaledwie 63 poradnie leczenia osteoporozy i 9 endokrynologicznych poradni osteoporozy, które podpisały z NFZ kontrakt na udzielanie świadczeń w tym zakresie.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje