
Szacuje się, że w Polsce ponad 20 proc. kobiet choruje na osteoporozę, a u ponad 40 proc. stwierdzono osteopenię, tj. zmniejszoną mineralną gęstość kości.
Eksperci przypominają, że na chorobę narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat.
Osteoporoza to choroba objawiająca się upośledzeniem tkanki kostnej i zmniejszeniem jej masy, co prowadzi do większej łamliwości kości. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta z wiekiem. Z upływem lat proces ubywania tkanki kostnej przeważa nad procesami kościotworzenia. Osteoporoza może pojawić się także w następstwie różnych chorób, takich jak cukrzyca, nadczynność przytarczyc, tarczycy czy kory nadnerczy.
Profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3 (sardynki, mleko, jogurty) i unikaniu palenia tytoniu oraz częstego picia kawy, a nawet herbaty, która wymywa wapń z kości.
Złamania osteoporotyczne są najczęściej zlokalizowane w miejscach typowych, takich jak: nasada dalsza kości promieniowej (80 proc.), bliższy koniec kości ramiennej (75 proc.), bliższy koniec kości udowej (70 proc.) i kręgosłup (58 proc.).
Chociaż problem dotyczy znaczącego odsetka populacji, w Polsce działają zaledwie 63 poradnie leczenia osteoporozy i 9 endokrynologicznych poradni osteoporozy, które podpisały z NFZ kontrakt na udzielanie świadczeń w tym zakresie.
Więcej: www.rmf24.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych