Osteoporoza: profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 listopada 2018 09:44


Osteoporoza: profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szacuje się, że w Polsce ponad 20 proc. kobiet choruje na osteoporozę, a u ponad 40 proc. stwierdzono osteopenię, tj. zmniejszoną mineralną gęstość kości.

Eksperci przypominają, że na chorobę narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat.

Osteoporoza to choroba objawiająca się upośledzeniem tkanki kostnej i zmniejszeniem jej masy, co prowadzi do większej łamliwości kości. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta z wiekiem. Z upływem lat proces ubywania tkanki kostnej przeważa nad procesami kościotworzenia. Osteoporoza może pojawić się także w następstwie różnych chorób, takich jak cukrzyca, nadczynność przytarczyc, tarczycy czy kory nadnerczy.

Profilaktyka opiera się na diecie zawierającej wapń i witaminę D3 (sardynki, mleko, jogurty) i unikaniu palenia tytoniu oraz częstego picia kawy, a nawet herbaty, która wymywa wapń z kości.

Złamania osteoporotyczne są najczęściej zlokalizowane w miejscach typowych, takich jak: nasada dalsza kości promieniowej (80 proc.), bliższy koniec kości ramiennej (75 proc.), bliższy koniec kości udowej (70 proc.) i kręgosłup (58 proc.).

Chociaż problem dotyczy znaczącego odsetka populacji, w Polsce działają zaledwie 63 poradnie leczenia osteoporozy i 9 endokrynologicznych poradni osteoporozy, które podpisały z NFZ kontrakt na udzielanie świadczeń w tym zakresie.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR