Otyłość brzuszna, choć częstsza u mężczyzn, jest bardziej ryzykowna dla kobiet

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 marca 2018 15:26


Otyłość brzuszna, choć częstsza u mężczyzn, jest bardziej ryzykowna dla kobiet Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Otyłość brzuszna częściej występuje u mężczyzn, ale u pań jest bardziej niebezpieczna, bo w większym stopniu zwiększa ryzyko zawału serca - sugerują badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez „Journal of the American Heart Association”.

Otyłość brzuszna, nazywana otyłością typu jabłko lub trzewną, występuje wtedy, gdy obwód w tali jest zbyt duży. Wskazuje on na zaleganie tłuszczu w jamie brzusznej, co zaburza metabolizm organizmu. Jego skutkiem może być nadciśnienie tętnicze krwi oraz podwyższony poziom lipidów, a są to czynniki najbardziej zwiększające ryzyko zawału serca.

Główna autorka badania dr Sanne Peters z George Institute for Global Health i University of Oxford wykazała wraz ze swym zespołem, że otyłość brzuszna jest szczególnie niekorzystna dla kobiet. Specjalistka powołuje się na badania prawie 500 tys. Brytyjczyków w wieku od 40. do 69. roku życia.

Z tego samego badania wynika to, co wiadomo już dawna - że ryzyko zawału serca zwiększa także zbyt duży wskaźnik masy ciała BMI. Jednak w tym przypadku nie zauważono większych różnic między obu płciami.

Otyłość brzuszna, w przeciwieństwie do wskaźnika BMI, wciąż jest lekceważona. Tymczasem z niektórych obserwacji wynika, że na zawał serca bardziej narażone są osoby z oponką na brzuchu i prawidłowym wskaźnikiem BMI. Wskazują na to badania specjalistów Mayo Clinic. Wykazały one, nawet przy prawidłowej masie ciała otyłość brzuszna prawie trzykrotnie zwiększa zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi.

Na otyłość brzuszna wskazuje tzw. wskaźnik WHR określający proporcje obwody talii do obwodu bioder. Wskaźnik ten jest prawidłowy, jeśli u kobiet nie przekracza 0,85, a u mężczyzn - 0,90.

Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologiczne Beata Stepanow uważa, że obwód w pasie u kobiet nie powinien przekraczać 80 cm, a u mężczyzn - 92 cm. Jeśli jest większy, podnosi również ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Z badań specjalistów Mayo Clinic wynika, że blisko 48 proc. osób ważących prawidłowo miało tkankę tłuszczową zgromadzoną na brzuchu. Otyłość brzuszna, szczególnie u kobiet, powinna dla lekarzy sygnałem alarmowym dotyczącym zagrożenia zawałem serca lub udarem mózgu - podkreśla Ashleigh Doggett z British Heart Foundation w wypowiedzi dla "BBC News".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR