Otyłość zwiększa ryzyko raka, migren i... dyskryminacji u lekarzatvn24.pl/Rynek Seniora - 11 stycznia 2017 14:48


W badaniach opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet" analizowano zdrowie 5,4 mln Brytyjczyków. Okazało się, że przy wzroście wskaźnika BMI (body mass index) o jeden punkt dla całej populacji, w każdym roku było prawie o cztery tys. więcej przypadków raka. Ludzie otyli są też bardziej narażeni na chroniczne bóle głowy i gorsze traktowanie w gabinetach lekarskich.

Badania wykazały, że 10 proc. przypadków raka woreczka żółciowego, nerek, wątroby i okrężnicy jest powiązanych z otyłością. 41 proc. przypadków raka macicy również jest związanych z tuszą - przypomina tvn24.pl, cytując wnioski opublikowane w "The Lancet". 

Z kolei inne badania, opublikowane w czasopiśmie "Neurology", wykazały, że otyłość może powodować migreny. Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore (USA) przebadali cztery tys. osób. Ludzie otyli byli w 81 proc. bardziej podatni na migrenowe bóle głowy występujące nawet 14 razy w miesiącu, w porównaniu do osób o prawidłowej wadze. Z powodu chronicznego bólu głowy najbardziej cierpiały otyłe kobiety pow. 50. r.ż.

Według badań w Uniwersytetu Yale (USA) 67 proc. otyłych kobiet i mężczyzn spotkało się ze złym traktowaniem w gabinecie lekarskim. Według 50 proc. lekarzy otyli pacjenci są kłopotliwi, brzydcy, o słabym charakterze i nie stosują się do rad i leczenia. 24 proc. pielęgniarek przyznało, że otyli pacjenci są odpychający.

Okazało się także, że pacjenci (niezależnie od wagi) mniej chętnie stosują się do zaleceń lekarskich i częściej zmieniają lekarza, jeśli to on ma nadwagę.

Więcej: www.tvn24.pl