Otyłość zwiększa ryzyko raka, migren i... dyskryminacji u lekarza

ZDROWIE

Autor: tvn24.pl/Rynek Seniora   11 stycznia 2017 14:48


Otyłość zwiększa ryzyko raka, migren i... dyskryminacji u lekarza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet" analizowano zdrowie 5,4 mln Brytyjczyków. Okazało się, że przy wzroście wskaźnika BMI (body mass index) o jeden punkt dla całej populacji, w każdym roku było prawie o cztery tys. więcej przypadków raka. Ludzie otyli są też bardziej narażeni na chroniczne bóle głowy i gorsze traktowanie w gabinetach lekarskich.

Badania wykazały, że 10 proc. przypadków raka woreczka żółciowego, nerek, wątroby i okrężnicy jest powiązanych z otyłością. 41 proc. przypadków raka macicy również jest związanych z tuszą - przypomina tvn24.pl, cytując wnioski opublikowane w "The Lancet". 

Z kolei inne badania, opublikowane w czasopiśmie "Neurology", wykazały, że otyłość może powodować migreny. Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore (USA) przebadali cztery tys. osób. Ludzie otyli byli w 81 proc. bardziej podatni na migrenowe bóle głowy występujące nawet 14 razy w miesiącu, w porównaniu do osób o prawidłowej wadze. Z powodu chronicznego bólu głowy najbardziej cierpiały otyłe kobiety pow. 50. r.ż.

Według badań w Uniwersytetu Yale (USA) 67 proc. otyłych kobiet i mężczyzn spotkało się ze złym traktowaniem w gabinecie lekarskim. Według 50 proc. lekarzy otyli pacjenci są kłopotliwi, brzydcy, o słabym charakterze i nie stosują się do rad i leczenia. 24 proc. pielęgniarek przyznało, że otyli pacjenci są odpychający.

Okazało się także, że pacjenci (niezależnie od wagi) mniej chętnie stosują się do zaleceń lekarskich i częściej zmieniają lekarza, jeśli to on ma nadwagę.

Więcej: www.tvn24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR