OZŚWM: niewydolnych oddechowo pacjentów leczymy w ramach nadwykonań
Autor: Rynek Seniora   17 września 2015 12:07

Połowa pacjentów wymagających terapii za pomocą wentylacji mechanicznej, którymi opiekują się specjalistyczne ośrodki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej, jest już leczona w ramach tzw. nadlimitów. - Czy NFZ będzie stać na sfinansowanie ich pobytu na oddziałach intensywnej terapii, gdzie leczenie jest 10-krotnie droższe? - pytają członkowie Związku.

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zrzesza 12 specjalistycznych ośrodków zapewniających pozaszpitalną, w tym domową, opiekę długoterminową ponad 3 tys. chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową. To ponad 90 proc. wszystkich pacjentów wymagających oddechu zastępczego. Wśród nich są m.in. osoby po wypadkach komunikacyjnych, z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, deformacjami klatki piersiowej, ciężkimi wadami genetycznymi.

Od wielu lat, w wyniku zachodzących w Polsce zmian demograficznych i cywilizacyjnych, liczba pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej dramatycznie wzrasta. OZŚWM szacuje, że w najbliższych latach takiego świadczenia może potrzebować nawet 8 tys. chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową.

Jednak kontrakty NFZ nie uwzględniają rosnących kosztów świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych z zakresu wentylacji mechanicznej udzielanych w warunkach pozaszpitalnych w planach rzeczowo-finansowych. Regułą stało się, że przygotowując je na nowy rok, Fundusz nie ma zabezpieczonych środków na opiekę pacjentów, którzy są nią już objęci. W efekcie już w pierwszych dniach obowiązywania umowy pojawiają się tzw. nadwykonania, a leczenie pacjentów, którzy nie mieszczą się w limitach, kredytowane jest przez członków OZŚWM.

Związek wielokrotnie zwracał się do władz resortu zdrowia i NFZ z apelem o zwiększenie kontraktów.

- Nasze pisma i apele nie przynoszą żadnych rezultatów. Liczba chorych wymagających ciągłej wentylacji mechanicznej rośnie lawinowo. NFZ narzuca nam limity świadczeń, w których nie mieści się już połowa naszych podopiecznych - informuje Katarzyna Baj, dyrektor biura zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

Z danych przekazanych przez wszystkich członków Związku wynika, że na koniec czerwca 2015 r. pod opieką ich placówek pozostawało 1492 pacjentów, za których NFZ nie płacił. Aż 283 z nich to mieszkańcy Dolnego Śląska. Niewiele mniej, bo 231 osób mieszka na terenie woj. podkarpackiego, 213 w Małopolsce, 165 na Mazowszu, 151 na Śląsku, 144 w Wielkopolsce. Do marszałków tych sześciu najbardziej zadłużonych wobec OZŚWM województw zostały wysłane pisma z prośbą o zainteresowanie się sytuacją pacjentów wentylowanych mechanicznie.

- Nie jesteśmy w stanie dłużej kredytować leczenia pacjentów przyjętych ponad limit określony w kontrakcie, nie mając pewności, czy NFZ nam za nie zapłaci. Nie mamy innego wyjścia - będziemy zmuszeni odsyłać nowych pacjentów z kwitkiem, a z NFZ prawdopodobnie spotkamy się w sądzie - mówią członkowie OZŚWM.

W kilku województwach (m.in. w dolnośląskim, podlaskim, małopolskim i wielkopolskim) toczą się już postępowania sądowe. Dotyczą one zwrotu kosztów ponadlimitowych świadczeń udzielonych w latach 2011 i 2013.

- Jeśli  zostanie ograniczony dostęp do ciągłej wentylacji mechanicznej w warunkach pozaszpitalnych, pacjenci będą wymagać hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, gdzie koszt pobytu jest dziesięciokrotnie wyższy od finansowania świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, realizowanych w ramach opieki długoterminowej w warunkach pozaszpitalnych - podkreśla Katarzyna Baj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.