Pacjenci i pracownicy medyczni apelują do rządu o szybszy wzrost nakładów na zdrowie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 czerwca 2017 15:16


Pacjenci i pracownicy medyczni apelują do rządu o szybszy wzrost nakładów na zdrowie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pilnego zwiększenia nakładów publicznych na ochronę zdrowia do ponad 6 proc. PKB - domagają się organizacje pacjentów, towarzystwa lekarskie oraz samorządy zawodów medycznych, które w poniedziałek (26 czerwca) podpisały wspólny apel w tej sprawie.

W piśmie wskazano, że jest ono kierowane do "rządu, polityków, administratorów ochrony zdrowia i wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zdrowotnej".

Według planów Ministerstwa Zdrowia finansowanie systemu ochrony zdrowia ma stopniowo wzrastać od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnęło ono poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.). Takie tempo zwiększania nakładów, zdaniem sygnatariuszy apelu, jest jednak zbyt wolne.

- Zwiększenie poziomu finansowania powinno nastąpić w ciągu paru lat i musi być kontynuowane w kolejnych latach, ponieważ już w kilkuletniej perspektywie nakłady na poziomie 6 proc. PKB będą niewystarczające - zaznaczono w apelu.

Apel podpisali w poniedziałek w Warszawie przedstawiciele organizacji pacjentów, towarzystw lekarskich oraz samorządów zawodowych: lekarzy, pielęgniarek i położnych, aptekarzy i diagnostów laboratoryjnych.

- Finansowanie potrzeb polskich pacjentów jest zdecydowanie za niskie, by spełnić ich oczekiwania. Jest niższe niż aktualne koszty ponoszone przez placówki medyczne, co powoduje ich zadłużanie. Nie wystarcza na zapewnienie wielu pracownikom medycznym wynagrodzenia, które by zachęcało ich do trudnej, stresującej i odpowiedzialnej pracy - powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski.

Sygnatariusze apelu postulują również "wprowadzenie zasad finansowania świadczeń, które umożliwią diagnostykę i leczenie dobrej jakości bez zadłużania podmiotów leczniczych".

- Zmiany powinny polegać przede wszystkim na poprawie finansowania niedostatecznie wycenionych świadczeń - zaznaczono.

Medycy zwrócili też uwagę, że "brak sprzyjających warunków organizacyjnych i finansowych dla kształcenia w zawodach" przekłada się na zbyt małą liczbę pracowników medycznych, a "w nieodległej perspektywie może praktycznie pozbawić pacjentów opieki w niektórych dziedzinach medycyny".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR