Pamięć i koncentracja w każdym wieku
Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę OCM Sp. z o.o.   29 stycznia 2016 11:08

Szczególną wagę do dbałości o pamięć i koncentrację przywiązują z reguły ludzie młodzi, przygotowujący się do egzaminów czy wdrażający nowe projekty w pracy, od których będzie zależała ich dalsza kariera zawodowa. Tymczasem prawdziwe problemy z zapamiętywaniem oraz zaburzenia uwagi bardzo często nasilają się po 50 tym roku życia, będąc skutkiem powolnego starzenia się mózgu.

Zarówno w młodym jak i starszym wieku warto zatem nie zapominać… Nie tylko o tym, co mamy kupić w sklepie, do kogo oddzwonić, kiedy złożyć życzenia imieninowe, ale o własnym zdrowiu- m.in. właśnie pod kątem skutecznego „notowania” sobie w głowie informacji. Aby usprawnić pamięć i koncentrację poczynić możemy wiele skutecznych kroków, począwszy od zmiany trybu życia, tzw. trenowania umysłu, poprzez modyfikację codziennego menu, aż po stosowanie odpowiednich suplementów.

Znajdź czas na bierny i czynny odpoczynek
Nocny odpoczynek, podczas którego teoretycznie zapominamy o problemach codzienności doskonale wzmacnia pamięć! Udowodniły to m.in. badania przeprowadzone przed kilku laty przez naukowców z Genewy. Uczestnicy śpiący po 8 godzin zdecydowanie łatwiej radzili sobie kolejnego dnia z testami sprawdzającymi zapamiętywanie niżeli ci, którzy odbyli jedynie drzemkę bądź budzili się w określonych odstępach czasu. Wyniki dodatkowo zostały potwierdzone rezonansem magnetycznym mózgu, każdego z uczestników. Najprawdopodobniej sen wzmacnia te wspomnienia, które dość szybko mogłyby ulec zatarciu, tym samym nawet półgodzinna sjesta w ciągu dnia może przynieść znakomite rezultaty.

Oczywiście nie tylko bierny relaks jest istotny. Podobnie jak wiele innych funkcji organizmu pamięć można „ćwiczyć”. Sporo starszych osób czyni to nieświadomie acz jakże słusznie np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek. Równie skuteczny trening zapewnią gry logiczne z wnukami, łączące przyjemne z pożytecznym dla obydwu stron. Możecie także pomóc młodszemu pokoleniu w odrabianiu lekcji lub nauce obcego języka. Nawet nielubiane przez niektórych z Państwa nowoczesne technologie mogą Wam pomóc. Obsługa telefonu komórkowego nowszej generacji, bankomatu, komputera… Spróbujcie, raz, drugi, trzeci. Nawet jeżeli nie „zaprzyjaźnicie” się z tymi urządzeniami, wysiłek nie pójdzie na marne. Do tego przyda się nieco dotlenienia na świeżym powietrzu. Nie brońmy się zatem przed wyjściem na spacer, nie odmawiajmy gdy milusińscy „wyciągają” Was na plac zabaw.

Żywność wzmacniająca pamięć i koncentrację - potwierdzone naukowo
Jeżeli mimo tego, że należycie się wysypiasz i regularnie uskuteczniasz intelektualną aktywność nadal zapominasz, że miałeś nakarmić kota, a zarezerwowaną tydzień temu wizytę u lekarza z pewnością byś pominął, gdyby nie SMS, który w pierwszej chwili mocno Cię zdziwił, przypuszczalnie brakuje w Twojej diecie składników wzmacniających pamięć (i przy okazji ogólną kondycję organizmu). Według francuskich badaczy z French National Institute for Health and Medical Research zbawienny wręcz wpływ mają w tym wypadku kwasy omega- 3, budujące błonę komórkową neuronów, stymulujące pracę mózgu i jednocześnie zapobiegające chorobie Alzheimera.

Ogólnopolskie Centrum Medyczne podkreśla z kolei rolę żelaza oraz witamin wykazujących właściwości antyoksydacyjne (C, A, E) jak również witaminy D, składnika, który natomiast uczestniczy w przekaźnictwie nerwowym. W menu nie może także zabraknąć potasu i magnezu wspomagających wymianę informacji w mózgu i podnoszących odporność na stres.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.