
Papież Franciszek powiedział w poniedziałek (28 maja) katolickim lekarzom, że ich rola nie może być sprowadzona do "wykonawców" woli chorego. Przypomniał o znaczeniu sprzeciwu sumienia i dodał, że chory to nie "maszyna do naprawienia".
Podczas spotkania z delegacją Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich Franciszek apelował: - Niech nie zabraknie waszej troski także w obronie wolności sumienia; lekarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia.
- Nie jest do przyjęcia to, aby wasza rola została sprowadzona do funkcji zwykłych wykonawców woli chorego albo wymogów systemu służby zdrowia, w którym pracujecie - oświadczył papież.
Wyraził przekonanie, że lekarze katoliccy zobowiązani są do "szczególnej formy ludzkiej solidarności i chrześcijańskiego świadectwa".
Papież apelował o potwierdzenie "centralnego znaczenia osoby chorej i jej godności wraz z niezbywalnymi prawami, w pierwszym rzędzie prawem do życia".
- Należy przeciwstawić się tendencji, deprecjonującej chorego człowieka i traktującej go jak maszynę do naprawienia, bez poszanowania zasad moralnych i przy wyzysku najsłabszych i odrzucaniu wszystko, co nie odpowiada ideologii wydajności i zysku - powiedział Franciszek.
- Obrona osobistego wymiaru chorego jest konieczna dla humanizacji medycyny - wskazał.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych