Parki miejskie korzystne dla zdrowia... i budżetu państwa

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   23 września 2016 09:38


Parki miejskie korzystne dla zdrowia... i budżetu państwa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Miejskie tereny zielone zmniejszają zagrożenie depresją i lękiem, redukują stres, a efekt ten jest trwalszy niż w przypadku szczęśliwych zdarzeń w rodzaju wygranej na loterii czy awansu w pracy. Brytyjczycy wyliczyli, że dzięki sprzyjającym aktywności fizycznej parkom ponoszone przez Wielką Brytanię wydatki na publiczną służbę zdrowia są mniejsze o 2,2 miliarda funtów rocznie.

Jak obliczył Mathew White z University of Exeter oraz jego zespół, ponad 8 milionów ludzi co tydzień maszeruje, biega lub jeździ na rowerze na świeżym powietrzu (np. w parkach) co najmniej przez 30 minut dziennie. Wpływ tych ćwiczeń przeliczono następnie na liczbę lat życia skorygowaną jego jakością, co pozwoliło ocenić korzyści finansowe dla systemu ochrony zdrowia - 2,2 mld funtów rocznie.

Dr White podkreśla, że niewiele dotychczas było badań dotyczących finansowej oceny korzyści dla społeczeństw, wynikających z ćwiczeń na wolnym powietrzu. Zaobserwował przy tym pewien trend - osoby o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym chętniej ćwiczyły na świeżym powietrzu niż osoby o niższym statusie, choć jeśli już się na to zdecydowały, aktywność w obu grupach była podobna. Nie bez znaczenia jest niski koszt takich ćwiczeń - informuje PAP Nauka w Polsce.

Tereny zielone są miejscem spotkań okolicznych mieszkańców, schładzają otoczenie, a drzewa wytwarzają korzystny dla zdrowia mikroklimat i tłumią hałas. Nieruchomości wokół parków zyskują na wartości - m.in. dlatego w Nowym Jorku powstał Central Park.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR