Parkinson: głęboka stymulacja mózgu nie jest w Polsce wystarczająco dostępna

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   10 sierpnia 2016 16:37


Parkinson: głęboka stymulacja mózgu nie jest w Polsce wystarczająco dostępna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szacuje się, że zapotrzebowanie w Polsce na wszczepienia stymulatorów DBS stosowanych w wleczeniu chorych na parkinsona kształtuje się na poziomie 500-600 osób rocznie. Tymczasem pieniędzy z NFZ wystarcza, według różnych danych, dla 100-150 pacjentów, co daje od 200 do 300 zabiegów. Jednocześnie Fundusz premiuje stosowanie starszych stymulatorów, które są tańsze w zakupie, ale z czasem okazują się droższym i bardziej ryzykownym rozwiązaniem.

Jedną z metod leczenia zaawansowanej postaci choroby Parkinsona jest głęboka stymulacja mózgu (deep brain stimulation - DBS). Choć wzbudza ona w Polsce coraz większe zainteresowanie, cały czas napotyka bariery.

W 2013 r. odnotowano w systemie sprawozdawczym NFZ 3074 hospitalizacji pacjentów z rozpoznaniem choroby Parkinsona, sfinansowanych w kwocie 21,6 mln zł.

Każdy szpital wycenia koszt leczenia inaczej. Jeśli chodzi o koszt stymulatora na baterię (nieładowalnego), to wynosi on 25-35 tys. zł.

Taniej, ale czy na pewno?
W większości krajów UE chorzy z chorobą Parkinsona mają zakładany jeden stymulator dwukanałowy w czasie jednej procedury. W Polsce z powodu stosowania - pojedynczo tańszych - stymulatorów jednokanałowych, przeprowadza się dwie procedury A03. Starsze modele wymagają ponadto wymiany baterii mniej więcej co pięć lat - a to generuje kolejny zabieg.

Obecnie są dostępne nowoczesne systemy DBS ładowane przez skórę i umożliwiające korzystanie z dwóch kanałów. Akumulator nie wymaga wówczas wymiany przez ok. 25 lat, a korzystanie z dwóch elektrod daje lekarzom większe szanse stymulacji odpowiednich struktur.

Pomimo wyższej ceny stymulatora dwukanałowego (od 38 do 65 tys. zł), odpowiednio wyceniona procedura wszczepienia mogłaby pozwolić na terapie DBS u większej liczby chorych w ramach tych samych środków przeznaczonych przez NFZ.

Brak finansowania kontroli stymulatora
Specjaliści zwracają uwagę, że obecnie wycena NFZ nie przystaje do nowoczesnych metod leczenia przez DBS.

Większość pacjentów skorzystałaby z nowszych stymulatorów, tym bardziej, że zabieg związany z wymianą baterii niesie za sobą aż trzykrotnie większe ryzyko zakażenia niż podczas standardowej implantacji.

Jak się okazuje, stymulatory dwukanałowe i ładowane przezskórnie, mimo że są na początku droższe, po kilku latach okazują się sporo tańsze od starszych typów takich urządzeń.

Barierą w leczeniu za pomocą DBS jest także fakt, że NFZ nie przewiduje odrębnego finansowania wizyt związanych z kontrolą stymulatora, tak jak np. przy kontroli stymulatorów serca.

Z wyliczeń dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki z Uczelni Łazarskiego w Warszawie wynika, że w roku 2013 wypłaty z ZUS-u z powodu zasiłków i zwolnień lekarskich przyznanych pacjentom z zaawansowaną postacią parkinsona sięgnęły 45 mln zł.

Choroba Parkinsona to typowe schorzenie związane z wiekiem i jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Liczbę chorych w Polsce szacuje się na ok. 70-90 tys., jednak z racji starzenia się populacji ich liczba będzie rosła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR