Parkinson: jakie ćwiczenia chory może wykonać w domu?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 sierpnia 2016 11:37


Parkinson: jakie ćwiczenia chory może wykonać w domu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samo leczenie farmakologiczne osoby z parkinsonem nie zawsze jest skuteczne i często powoduje skutki uboczne, zaś do rehabilitacji jest w Polsce utrudniony dostęp. - Ważna jest codzienna aktywność fizyczna, którą każdy może prowadzić niezależnie od rehabilitacji. To najtańszy lek - twierdzi w Gazecie Wyborczej prof. Józef Opara, neurolog i specjalista rehabilitacji.

Ekspert przypomina, że jednym z objawów choroby jest szuranie, tzw. "magnetyczne stopy" - pacjent chodzi drobnymi kroczkami, nisko unosząc stopy - powinien więc ćwiczyć chodzenie z wysokim podnoszeniem nóg. 

Prof. Józef Opara zaleca, żeby chory nie leżał w łóżku - dobrze, żeby miał chodzik. Zaleca ćwiczenia Frenkla - polegają one m.in. na tym, że na podłodze jest narysowany układ stóp i pacjent musi chodzić po tych śladach. W ten sposób ćwiczy się pełne kroki, trzy czwarte kroków i półkroki, chodzenie bokiem, chodzenie tyłem, nawroty.

W przypadku występowania objawu "zamrożenia" po postawieniu nogi na podłożu można zasugerować choremu, że pokonuje niewielką przeszkodę, a w przypadku "zamrożenia" w pozycji siedzącej - rozkołysać ciało w przód i w tył, ułatwiając powstanie.

Prof. Opara zwraca uwagę, że ważna jest nauka wstawania i siadania, a ćwiczenia te wykonuje się także na trzy tempa - na tempo "raz" cofnięcie stóp pod krzesło, na tempo "dwa" pochylenie tułowia do przodu i na "trzy" wyprost kończyn dolnych i powstanie.

Ekspert poleca też naukę obracania się w łóżku, siadania na nim i wstawania.

Prof. Józef Opara jest kierownikiem Zakładu Rehabilitacji Klinicznej w Katedrze Fizjoterapii Układu Nerwowego i Narządu Ruchu AWF w Katowicach, wiceprezesem regionalnym Światowej Federacji NeuroRehabilitacji dla Europy Środkowej i Wschodniej oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Neurologicznej.

Więcej: www,wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR