Parkinson: nowoczesne terapie infuzyjne poza zasięgiem chorych Polaków
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   29 grudnia 2016 12:08

Średnia wieku zachorowania na parkinsona wynosi 58 lat; 1,5 raza częściej zapadają na niego mężczyźni. Właściwie dobrana terapia pozwala na aktywne funkcjonowanie jeszcze przez wiele lat od momentu postawienia diagnozy, ale ci najbardziej chorzy praktycznie pozbawieni są w Polsce dostępu do nowoczesnych terapii infuzyjnych, zarejestrowanych w UE.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Jarosław Sławek, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, choroba Parkinsona to typowe schorzenie związane z wiekiem.

- Najczęściej rozpoczyna się między 40. a 70. rokiem życia, a średnia wieku zachorowania wynosi 58 lat. 1,5 raza częściej zapadają na nią mężczyźni - mówi specjalista. Dodaje, że średni czas przeżycia od momentu postawienia diagnozy wynosi obecnie 15,8 lat. Około 25 proc. chorych żyje z chorobą blisko 20 lat.

Prof. Sławek podkreśla, że w wyniku schorzenia uszkodzeniu lub zanikowi ulegają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu - istocie czarnej. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję dopaminy. Jej znaczny ubytek powoduje wystąpienie objawów ruchowych choroby Parkinsona.

Wiele dróg rozwoju parkinsona, mechanizm wciąż nieznany
Jak zaznaczają eksperci, do dziś nie udało się poznać przyczyny, która prowadzi do rozwoju choroby, nie można więc mówić o leczeniu przyczynowym, pozwalającym na pełny powrót do zdrowia.

Dr Dariusz Koziorowski, neurolog z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie w rozmowie z Gazetą Wyborczą tłumaczy, że nie ma jednego czynnika, który odpowiedzialny jest za rozwój choroby Parkinsona. Zwraca uwagę na fakt odkrycia ponad 20 lat temu pierwszych genów, których mutacje były odpowiedzialne za rodzinne postaci tej choroby.

Dr Koziorowski podkreśla, że obecnie znanych jest już ponad 20 genów związanych z tą chorobą. Są one bardzo zróżnicowane, jednak mimo tego dają jeden obraz. Powodują tę samą albo podobną patologię, która doprowadza do obumieraniu neuronów i odkładania się różnego rodzaju białek, np. alfa-synukleiny, które tworzą wewnątrzkomórkowe złogi zwane ciałami Lewy'ego.

Jak wyjaśnia dr Koziorowski, świadczy to o tym, że jest wiele dróg rozwoju choroby Parkinsona i dlatego tak trudno ustalić mechanizmy, jakie nimi rządzą.

Oprócz genetyki znane są także czynniki środowiskowe. Uważa się, że niektóre toksyny mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Klasycznym przykładem jest toksyna MPTP, która została odkryta na przełomie lat 70. i 80. wśród nowojorskiej populacji osób uzależnionych od produkowanej domową metodą heroiny. Także niektóre pestycydy zawierają związki, które mogą uszkadzać mitochondria, co też może wywoływać tą chorobę.

Dlatego dziś przyjmuje się, że o wystąpieniu choroby decyduje połączenie predyspozycji genetycznych i środowiska.

Leczenie tylko objawowe, ale przeciwdziała wykluczeniu
Obecnie żaden ze znanych sposobów leczenia nie jest w stanie zahamować naturalnego postępu choroby. Natomiast właściwie dobrana terapia o charakterze objawowym, pozwala choremu na aktywne funkcjonowanie jeszcze przez wiele lat od momentu postawienia diagnozy.

Standardem leczenia w naszym kraju jest podawana doustnie lewodopa - aminokwas, który w mózgu ulega przekształceniu w dopaminę. W początkowym okresie zdecydowana większość chorych bardzo dobrze reaguje na to leczenie. Okres ten trwa przeciętnie od trzech do pięciu lat.

Niestety, później nadchodzi moment, w którym skuteczność doustnej terapii wyraźnie spada. Lekarz prowadzący z reguły zaczyna zwiększać dawki leku, jednak znów nadchodzi chwila, w której nawet bardzo duże dawki doustnej lewodopy nie pomagają.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR