Parkinson zaczyna się w jelicie? Na celowniku "niewłaściwe bakterie"

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 grudnia 2016 14:18


Parkinson zaczyna się w jelicie? Na celowniku "niewłaściwe bakterie" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chorzy na parkinsonizm często mają problemy z układem pokarmowym. Są to zwłaszcza zaparcia, które zaczynają się do dziesięciu lat przed wystąpieniem charakterystycznego drżenia. Naukowcy podejrzewają, że uszkodzenia komórek nerwowych związane z chorobą Parkinsona prawdopodobnie zaczynają się w układzie pokarmowym.

W chorobie Parkinsona dochodzi do obumierania neuronów w głębi mózgu, co powoduje drżenie, sztywność oraz trudności z poruszaniem się. Choć istnieją leki łagodzące te objawy, wraz z postępem choroby ich skuteczność spada.

Uszkodzenia komórek nerwowych związane z chorobą Parkinsona prawdopodobnie zaczynają się w układzie pokarmowym. Na razie nie wiadomo, co je powoduje - ogłoszono na zjeździe American Society for Neuroscience w San Diego.

Brak połączenia nerwowego żołądka z mózgiem zmniejsza ryzyko
Jedną z typowych cech choroby jest występowanie nierozpuszczalnych włókien substancji zwanej synukleiną. W zdrowej komórce nerwowej ma ona postać małych, rozpuszczalnych cząsteczek, podczas gdy u chorych na Parkinsona z jakichś powodów cząsteczki te zmieniają kształt i łączą we włókna.

Pierwsze dane wskazujące, że taka transformacja może się rozpoczynać poza mózgiem, pojawiły się dziesięć lat temu. Przeprowadzający sekcje patolodzy zaobserwowali włókna synukleiny w komórkach nerwowych układu pokarmowego. Znaleziono je zarówno u osób, które za życia miały objawy choroby Parkinsona, jak i tych bez objawów, ale z włóknami w mózgu. Odkrywcy sugerowali, że przyczyną choroby może być nieznany drobnoustrój lub toksyna.

Ich przypuszczenia wydawały się wiarygodne, ponieważ chorzy na parkinsonizm często mają problemy z układem pokarmowym - zwłaszcza zaparcia. Zaczynają się one do dziesięciu lat przed wystąpieniem charakterystycznego drżenia. Innym wczesnym objawem choroby Parkinsona jest utrata węchu. Zarówno w jelicie, jak i w nosie komórki nerwowe są wystawione na bezpośredni kontakt z otoczeniem - a co za tym idzie toksynami i mikroorganizmami. Zaobserwowano także, że przecięcie łączącego żołądek z mózgiem nerwu błędnego (dawna metoda leczenia choroby wrzodowej) zmniejsza ryzyko parkinsonizmu.

Winne szkodliwe bakterie w układzie pokarmowym?
Teraz Collin Challis z California Institute of Technology i jego koledzy zaobserwowali włókna synukleiny wędrujące z jelita w głąb mózgu. Gdy wstrzyknęli te włókna do żołądka i jelita myszy, trzy tygodnie później pojawiły się u podstawy mózgu, zaś po dwóch miesiącach przedostały się do części mózgu kontrolujących ruchy zwierząt. Podobnie jak ludzie z parkinsonizmem, myszy stały się mniej zwinne.

Nie zaobserwowano związku pomiędzy chorobą Parkinsona a konkretną bakterią czy wirusem, jednak wstępne dane sugerują, że chorzy mają w jelitach inne bakterie niż osoby zdrowe. Niektórzy lekarze już eksperymentują z leczeniem pacjentów antybiotykami czy też przeszczepami kałowymi (przenoszenie bakterii jelitowych od zdrowej osoby). Możliwe, że obecność niewłaściwych bakterii w jelicie sprzyja zmianom zapalnym, które zwiększają skłonność synukleiny do tworzenia włókien.

Inne badania wykazały, że rolnicy narażeni na kontakt z niektórymi pestycydami oraz osoby pijące ze studni wodę zanieczyszczoną tymi chemikaliami częściej chorują na parkinsonizm. Być może dochodzi u nich do uszkodzenia komórek nerwowych jelita.

Jakikolwiek byłby mechanizm, badanie jelita może pozwolić na wczesne rozpoznawanie i leczenie choroby - zanim dotrze ona do mózgu. Trwają prace nad lekami, które usuwałyby włókna z synukleiny albo blokowały ich powstawanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR