Parkinsonizm pod lupą naukowców. Twierdzą, że chorych przybywa

ZDROWIE

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Seniora   22 czerwca 2016 12:03


Parkinsonizm pod lupą naukowców. Twierdzą, że chorych przybywa Według specjalistów z Mayo Clinic z USA w ciągu 30 lat chorych na parkinsona przybyło. Fot. Hey Paul Studios/Flickr.com (CC BY 2.0)

Pomiędzy rokiem 1976 a 2005 zwiększył się odsetek przypadków choroby Parkinsona i parkinsonizmu - informują specjaliści z Mayo Clinic (USA). Naukowcy wierzą, że istnieje trend wzrostowy. Nie jest on prawdopodobnie spowodowany większą świadomością ludzi czy lepszą diagnostyką.

Szczególnie widoczne jest to wśród mężczyzn w wieku 70 lat i starszym. To pierwsze badanie pokazujące rosnący odsetek zachorowań.

Z przeprowadzonych badań wynika, że u mężczyzn w każdym wieku ryzyko rozwoju parkinsonizmu wzrosło o 17 proc., a choroby Parkinsona o 24 proc. na każde 10 lat kalendarzowych. U mężczyzn w wieku co najmniej 70 lat ryzyko to jest większe - odpowiednio - o 24 proc. i 35 proc. na każde 10 lat.

Badacze wykorzystali dane z Rochester Epidemiology Project, dzięki którym przez wiele lat mogli śledzić informacje medyczne wszystkich mieszkańców Olmsted County w Minnesocie (USA), u których chociaż raz pojawiła się diagnoza choroby związanej z parkinsonizmem.

Co ciekawe, wcześniej dwa amerykańskie badania i jedno kanadyjskie nie wykazały zmian w trendach, a trzy badania z Wielkiej Brytanii sugerowały spadek odsetka zachorowań - zauważa serwis kopalniawiedzy.pl.

Badania z Mayo wykazały możliwy wzrost zachorowań wśród kobiet i mężczyzn urodzonych w latach 1915-1924 - te osoby mogły być wystawione na jakieś czynniki jeszcze podczas życia płodowego lub zaraz po narodzinach i to one mogły spowodować zwiększenie ryzyka.

Powodem tendencji wzrostowej może być także polepszenie diagnostyki. 

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.