Pielęgniarki: jest nas za mało, sytuacja będzie jeszcze gorsza
Autor: Gazeta Wyborcza Szczecin/Rynek Seniora   23 kwietnia 2015 12:22

Społeczeństwo jest coraz starsze. Wymaga coraz więcej opieki, także pielęgniarek. W najbliższych latach może okazać się, że nie ma kto jej zapewnić - mówi na łamach szczecińskiej „Gazety Wyborczej” Maria Matusiak, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie.

22 kwietnia kilkadziesiąt pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych z woj. zachodniopomorskiego protestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie.

Małgorzata Szymankiewicz, przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych w Zachodniopomorskiem wyliczała żądania pielęgniarek: określenie niezbędnej liczby pielęgniarek podczas kontraktowania usług przez NFZ, zmniejszenie obciążenia pracą, wzrost wynagrodzeń, by powstrzymać emigrację zarobkową ich grupy zawodowej i zabezpieczenie czasu pracy przez umowę o pracę. 

Protestujący argumentowali: pielęgniarek jest ich za mało, są nadmiernie obciążone obowiązkami. To niebezpieczne i dla osób wykonujących ten zawód, i dla pacjentów.

Maria Matusiak: - Co roku w okręgu szczecińskim na emeryturę odchodzi 200 osób z zawodu, a przybywa tylko 40-50 nowych - mówiła.

Małgorzata Szymankiewicz poinformowała z kolei, że średnia wieku pielęgniarek w Zachodniopomorskiem wynosi już ponad 48 lat.   

Pielęgniarski opisywały też sytuację na konkretnych oddziałach. Np. na oddziale opieki długoterminowej w Zdrojach pielęgniarki już mają do pomocy opiekunki medyczne (dwie na 28 leżących pacjentów).

Więcej: www.szczecin.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.