
ZDROWIE
Dzięki właściwej opiece można zasadniczo wpłynąć na życie pacjentów z nietrzymaniem moczu - przekonują pielęgniarki. Z tego powodu przy samorządzie pielęgniarek i położnych powstaje zespół ekspertów, którzy mają opracować rekomendacje dot. opieki nad osobami z NTM.
Decyzja o utworzeniu zespołu jest efektem dyskusji, jaka miała miejsce podczas niedawnego XIII Kongresu Pielęgniarek Polskich. Jego uczestnicy zwracali uwagę na potrzebę szerszej edukacji pielęgniarek w zakresie opieki nad osobami z NTM.
Podkreślano, że tacy pacjenci mają trudności w codziennym funkcjonowaniu, towarzyszy im poczucie wstydu i utrata sfery intymnej. Tymczasem to właśnie rolą pielęgniarki jest, by do nich dotrzeć i zapewnić właściwą opiekę. Dzięki właściwemu doradztwu i odpowiedniemu doborowi produktów medycznych, można nie tylko reagować na skutki choroby, ale też dać osobie z NTM szansę na poprawę jakości życia.
Opieka nad pacjentami z NTM - niezbędna edukacja
- Bardzo odbiegamy od tego, co dzieje się w krajach ościennych, nawet tych biedniejszych - ocenia przewodnicząca Koalicji "Na Pomoc Niesamodzielnym" Elżbieta Szwałkiewicz. - W zasadzie dysponujemy tym, co na świecie, tylko nie zawsze mamy wystarczającą wiedzę w tym zakresie. Wiele z nas, pielęgniarek, nie rozróżnia produktów chłonnych, stosując jedynie nazwę "pampers"!. Tymczasem żadna pielęgniarka nie powinna proponować dorosłemu człowiekowi "pampersa", bo to go po prostu obraża - wyjaśnia.
Dlatego tak ważna jest edukacja pielęgniarek w tym zakresie. Mówiła o tym podczas swojego wystąpienia Anna Sadkowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Ochota.
- Sytuacja jest delikatna a problemów dużo. Pacjenci się wstydzą, my czasami też się wstydzimy o tym mówić, w gabinetach lekarskich nie ma na to czasu, dlatego cała odpowiedzialność spoczywa na pielęgniarkach, w dobrej rozmowie. A żeby potrafić ją przeprowadzić, potrzebne są kursy specjalistyczne i przypominające.
Anna Sadkowska zwróciła uwagę, że są problemy z delegowaniem pielęgniarek na szkolenia. Zwróciła się więc z apelem do osób zarządzających placówkami, by umożliwiać pielęgniarkom edukację, zwłaszcza, że mają zapisane w ustawie podnoszenie kwalifikacji. - Dobrze, żeby w każdej placówce był taki lider, osoba, do której pacjent uda się po poradę. Może powinna to być pielęgniarka epidemiologiczna? Myślę, ze zaczniemy działać w tym kierunku, mamy wiele ośrodków, wystarczy napisać program i ruszać
Eksperci, rekomendacje, szkolenia dla pielęgniarek
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zadecydowała o powołaniu zespołu ekspertów, którego celem będzie wypracowanie rekomendacji dotyczących jakości opieki nad pacjentem z NTM, w oparciu o które będzie można rozpocząć szkolenia dla pielęgniarek.
- Minister Radziwiłł powiedział niedawno podczas spotkania z nami, że w aspekcie funkcjonowania służby zdrowia widzi ogromną rolę pielęgniarki w POZ. My również ją widzimy. Jesteśmy świetnie wykształcone, często i chętnie uczestniczymy w kursach i szkoleniach. Dlatego chętnie podniesiemy swoje kwalifikacje także w obszarze opieki nad pacjentem z nietrzymaniem moczu - przekonuje wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.
Eksperci szacują, że po 60. roku życia prawie 70 proc. Polek cierpi na NTM. Ta dolegliwość zaczyna się jednak już w znacznie młodszym wieku i mogą ją odczuwać nawet kobiety zaledwie 25-letnie. Przed okresem menopauzy występuje ona u 57 proc. pań.
NTM zdarza się również u mężczyzn, przede wszystkim u tych po 50. roku życia. Głównym powodem jest u nich tzw. nadreaktywny pęcherz, objawiający się nagłym parciem na pęcherz, które nie zawsze udaje się powstrzymać.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych