Pielęgniarki: możemy bardziej fachowo pomóc pacjentom z nietrzymaniem moczu
Autor: PAP, NRPiP/Rynek Seniora   03 października 2016 11:05

Dzięki właściwej opiece można zasadniczo wpłynąć na życie pacjentów z nietrzymaniem moczu - przekonują pielęgniarki. Z tego powodu przy samorządzie pielęgniarek i położnych powstaje zespół ekspertów, którzy mają opracować rekomendacje dot. opieki nad osobami z NTM.

Decyzja o utworzeniu zespołu jest efektem dyskusji, jaka miała miejsce podczas niedawnego XIII Kongresu Pielęgniarek Polskich. Jego uczestnicy zwracali uwagę na potrzebę szerszej edukacji pielęgniarek w zakresie opieki nad osobami z NTM.

Podkreślano, że tacy pacjenci mają trudności w codziennym funkcjonowaniu, towarzyszy im poczucie wstydu i utrata sfery intymnej. Tymczasem to właśnie rolą pielęgniarki jest, by do nich dotrzeć i zapewnić właściwą opiekę. Dzięki właściwemu doradztwu i odpowiedniemu doborowi produktów medycznych, można nie tylko reagować na skutki choroby, ale też dać osobie z NTM szansę na poprawę jakości życia.

Opieka nad pacjentami z NTM - niezbędna edukacja
- Bardzo odbiegamy od tego, co dzieje się w krajach ościennych, nawet tych biedniejszych - ocenia przewodnicząca Koalicji "Na Pomoc Niesamodzielnym" Elżbieta Szwałkiewicz. - W zasadzie dysponujemy tym, co na świecie, tylko nie zawsze mamy wystarczającą wiedzę w tym zakresie. Wiele z nas, pielęgniarek, nie rozróżnia produktów chłonnych, stosując jedynie nazwę "pampers"!. Tymczasem żadna pielęgniarka nie powinna proponować dorosłemu człowiekowi "pampersa", bo to go po prostu obraża - wyjaśnia.

Dlatego tak ważna jest edukacja pielęgniarek w tym zakresie. Mówiła o tym podczas swojego wystąpienia Anna Sadkowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Ochota.

- Sytuacja jest delikatna a problemów dużo. Pacjenci się wstydzą, my czasami też się wstydzimy o tym mówić, w gabinetach lekarskich nie ma na to czasu, dlatego cała odpowiedzialność spoczywa na pielęgniarkach, w dobrej rozmowie. A żeby potrafić ją przeprowadzić, potrzebne są kursy specjalistyczne i przypominające.

Anna Sadkowska zwróciła uwagę, że są problemy z delegowaniem pielęgniarek na szkolenia. Zwróciła się więc z apelem do osób zarządzających placówkami, by umożliwiać pielęgniarkom edukację, zwłaszcza, że mają zapisane w ustawie podnoszenie kwalifikacji. - Dobrze, żeby w każdej placówce był taki lider, osoba, do której pacjent uda się po poradę. Może powinna to być pielęgniarka epidemiologiczna? Myślę, ze zaczniemy działać w tym kierunku, mamy wiele ośrodków, wystarczy napisać program i ruszać

Eksperci, rekomendacje, szkolenia dla pielęgniarek
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zadecydowała o powołaniu zespołu ekspertów, którego celem będzie wypracowanie rekomendacji dotyczących jakości opieki nad pacjentem z NTM, w oparciu o które będzie można rozpocząć szkolenia dla pielęgniarek.

- Minister Radziwiłł powiedział niedawno podczas spotkania z nami, że w aspekcie funkcjonowania służby zdrowia widzi ogromną rolę pielęgniarki w POZ. My również ją widzimy. Jesteśmy świetnie wykształcone, często i chętnie uczestniczymy w kursach i szkoleniach. Dlatego chętnie podniesiemy swoje kwalifikacje także w obszarze opieki nad pacjentem z nietrzymaniem moczu - przekonuje wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.

Eksperci szacują, że po 60. roku życia prawie 70 proc. Polek cierpi na NTM. Ta dolegliwość zaczyna się jednak już w znacznie młodszym wieku i mogą ją odczuwać nawet kobiety zaledwie 25-letnie. Przed okresem menopauzy występuje ona u 57 proc. pań.

NTM zdarza się również u mężczyzn, przede wszystkim u tych po 50. roku życia. Głównym powodem jest u nich tzw. nadreaktywny pęcherz, objawiający się nagłym parciem na pęcherz, które nie zawsze udaje się powstrzymać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR