Pielęgniarki negocjują z resortem zdrowia - porozumienia nadal nie ma
Autor: Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   08 lipca 2015 11:28

We wtorek (7 lipca) w resorcie zdrowia doszło do kolejnego spotkania w sprawie podwyżek dla pielęgniarek. Negocjacje nie zakończyły się, kolejna runda rozmów w tej sprawie ma odbyć się w czwartek.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Lucyna Dargiewicz powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl po spotkaniu, że wciąż nie udało się wypracować kompromisu pomiędzy propozycjami resortu a postulatami pielęgniarek.

- Z naszych dwóch głównych postulatów tj. wzrostu podstawy wynagrodzenia o 1500 zł oraz wpisania pielęgniarek do systemu świadczeń zamawianych przez NFZ na obecną chwile jedynie w drugiej kwestii możemy powiedzieć, że porozumienie wydaje się bliższe do osiągnięcia - mówi Dargiewicz i podkreśla, że rozmowy wciąż trwają.

Rozmowy pielęgniarek z kierownictwem MZ toczą się od kilku tygodni. Obecnie nad szczegółami porozumienia pracują dwa zespoły robocze, w skład których wchodzą przedstawiciele resortu zdrowia, OZZPiP oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Przypomnijmy, że - jak wcześniej informował wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski - trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Resort planuje wprowadzenie do rozporządzenia zapisów, które dadzą prezesowi NFZ możliwość uruchomienia środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych w szpitalach. Oddziały NFZ będą zawierały aneksy do bieżących kontraktów ze szpitalami. Środki na wynagrodzenia mają być rozdzielane proporcjonalnie do ilości zatrudnionych pielęgniarek.

Wiceminister zapewnił, że resort będzie się starał, by wynagrodzenia pielęgniarek wzrosły już od 1 września br. Zaznaczył jednocześnie, że organy prowadzące szpitale także powinny "brać na siebie współodpowiedzialność, za wdrażanie regulacji związanych z poprawą kondycji finansowej pielęgniarek". Jak zaznaczył, w większości szpitali tak właśnie się dzieje.

Cieślukowski dodał, że jeśli pielęgniarki oczekują, że ich płace wzrosną o 1,5 tys. zł "to powinny szukać tych źródeł w kilku miejscach, nie tylko u ministra, ale też w każdym zakładzie pracy, w którym pracują".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.