Pielęgniarki: "rozczarowujący" przebieg rozmów z Ewą Kopacz
Autor: NRPiP, MK/Rynek Seniora   25 czerwca 2015 15:14

Obecności premier Ewy Kopacz na roboczym spotkaniu przedstawicieli pielęgniarek oraz Ministerstwa Zdrowia nie pomogła w osiągnięciu porozumienia. - Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych nie kryje swojego rozczarowania przebiegiem rozmów z Ministerstwem Zdrowia - czytamy w komunikacie NRPiP.

Rada zapowiada także, że nie przerwie prowadzenia "Ostatni dyżur”, która ma skłonić rząd i resort zdrowia do właściwej wyceny świadczeń pielęgniarskich.

Zdaniem Rady zmiana na stanowisku ministra zdrowia nie przysłużyła się, jak na razie, wypracowaniu satysfakcjonujących propozycji poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych.

- Dotychczasowe propozycje Ministerstwa Zdrowia NRPiP ocenia jako mało konkretne i nie poparte żadnymi wyliczeniami. Zdecydowanie też sprzeciwia się pomysłowi „300 zł dla każdej pielęgniarki”, z którym wystąpił w mediach minister zdrowia prof. Marian Zembala - czytamy.

Tłumacząc powody rozczarowania prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk mówi: - Domagamy się rzetelnej wyceny pracy pielęgniarki i położnej, a nie jednorazowej podwyżki na minimalnym poziomie. Od dawna zabiegamy o to, by tym problemem zajął się rząd, bo rozwiązanie naszych problemów wymaga ustaleń międzyresortowych.

NRPiP nie ukrywa, że niespodziewana obecność premier Kopacz na wtorkowym (23.06 br.  – red.), roboczym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia nie przełamała impasu w prowadzonych rozmowach.

- Od początku roku NRPiP wysłała pięć listów do premier z prośbą o spotkanie - mówi prezes NRPiP. - Na żaden nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Z zaskoczeniem, ale i z nadzieją przyjęliśmy więc obecność premier na roboczym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia. Niestety nie miała dla nas żadnych konkretnych propozycji. 

- Mam wrażenie, że jej obecność była jedynie gestem wsparcia dla nowego ministra - dodaje Rogala-Pawelczyk. - Mamy dość obietnic, że „coś” zostanie zrobione, oczekujemy konkretów:  popartych wyliczeniami propozycji wyrównywania wynagrodzeń do poziomu uwzględniającego zakres obowiązków i odpowiedzialności, wykształcenie oraz miejsce w systemie opieki zdrowotnej pielęgniarki i położnej, na takich samych zasadach jak odbywa się wycena świadczeń lekarzy. Spodziewamy się także przedstawienie harmonogramu prac.

Pielęgniarki oczekują konstruktywnych propozycji
Rogala-Pawelczyk tłumaczy, że pielęgniarki są otwarte na dalsze rozmowy. Muszą one być jednak konstruktywne. - My zrobiłyśmy już wszystko, co mogłyśmy: Naczelna Rada opracowała raport o stanie zabezpieczenia społeczeństwa  polskiego w świadczenia pielęgniarskie i położnicze, udostępniła ten raport wszystkim zainteresowanym (jest do pobrania na stronach www.nipip,pl i www.ostatnidyzur.pl), opracowała rekomendacje, przedstawiła je Ministrowi Zdrowia i parlamentarzystom – mówi prezes NRPiP.

I dodaje: - Wobec nikłego odzewu decydentów zdecydowaliśmy się na poprowadzenie kampanii społecznej "Ostatni Dyżur”.

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że jeśli nasz rząd już teraz nie zapewni godziwych warunków wykonywania zawodu przez pielęgniarki i położne, to za 5-7 lat pacjenci zostaną tej opieki fizycznie pozbawieni.

- Nie dlatego, że pielęgniarki będą strajkować, ale dlatego, że jedna trzecia odejdzie na emerytury, a młode pielęgniarki wyjadą wykonywać swój zawód w innych krajach UE - wyjaśnia Rogala-Pawelczyk. – To nie są czcze pogróżki, tylko twarde fakty, oparte na bardzo rzetelnych wyliczeniach - podkreśla.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.