Pielęgniarska opieka długoterminowa i rehabilitacja. Jak uzyskać te świadczenia?

ZDROWIE

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Seniora   25 września 2015 11:21


Pielęgniarska opieka długoterminowa i rehabilitacja. Jak uzyskać te świadczenia? Rehabilitacja może odbywać się również w warunkach domowych. Fot. PTWP

Pielęgniarska opieka długoterminowa i rehabilitacja domowa - wśród osób korzystających z tych świadczeń dużą grupę stanowią seniorzy. Co zrobić, by skorzystać z tych świadczeń?

Ubieganie się o pielęgniarską opiekę długoterminową należy rozpocząć od lekarza POZ oraz pielęgniarki środowiskowej. Lekarz wystawia skierowanie określając stan naszego zdrowia i rodzaj niezbędnej pomocy. Pielęgniarka wypełnia druk kwalifikacji opisując rodzaj niesamodzielności.

Pielęgniarka może przychodzić do pacjenta co najmniej cztery razy w tygodniu. W razie potrzeby dostępna jest również w niedziele, święta i dni wolne od pracy. Udziela pomocy w zakresie pielęgnacji, aplikowania zastrzyków lub leków. Czas objęcia tego rodzaju opieką jest uzależniony od stanu zdrowia.

Rehabilitacja domowa to forma opieki przeznaczona jest dla osób: z uszkodzeniami mózgu (po udarach krwotocznych mózgu, urazach, zatorach) do 12 miesięcy po zdarzeniu; z uszkodzeniami rdzenia kręgowego - do 12 miesięcy od powstania uszkodzenia a z urazami kończyn dolnych - do 6 miesięcy po urazie; po zabiegach endoprotezoplastyki - do 6 miesięcy od operacji a ze schorzeniami przewlekle postępującymi (choroba Parkinsona, guzy mózgu).   

W uzyskaniu tego typu opieki pomoże lekarz, który wyda skierowanie do poradni rehabilitacyjnej. Każda poradnia mająca kontrakt z NFZ ma obowiązek opieki domowej. Lekarz określa częstotliwość zabiegów. Czas rehabilitacji w warunkach domowych wynosi do 80 dni zabiegowych w roku, nie więcej niż pięć zabiegów dziennie.   

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.