Pierwsza w kraju operacja dwóch zastawek serca. Pacjentką 75-latka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 grudnia 2016 13:03


Pierwsza w kraju operacja dwóch zastawek serca. Pacjentką 75-latka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Operację naprawy kilkunastoletniej, sztucznej zastawki mitralnej i wstawienia zastawki aortalnej serca przeprowadzili u 75-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To pierwsza taka operacja w Polsce.

Operacja uratowała życie pacjentce. Kobieta, mieszkanka województwa podlaskiego, którą operowano kilka dni temu, czuje się coraz lepiej - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

- Lekarze "naprawili" podczas jednej operacji dwie zastawki - wyjaśnia rzeczniczka. Specjaliści dokonali reoperacji przecieku, który wystąpił przy zastawce mitralnej, i wstawili sztuczną zastawkę aortalną w miejsce zniszczonej chorobą miażdżycową.

- Pierścień zastawki (mitralnej), mówiąc kolokwialnie "odpruł" się od mięśnia sercowego. Z powodu wady obu zastawek życie kobiety było zagrożone, w każdej chwili mogła umrzeć- tłumaczy cytowany w komunikacie prasowym kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Tomasz Hirnle. Operację przeprowadził wspólnie z kardiologiem z Górnośląskiego Centrum Medycznego dr Grzegorzem Smolką.

Lekarze zoperowali pacjentkę bez rozległego otwierania klatki piersiowej - zrobili jedynie kilkucentymetrowe nacięcie z lewej strony klatki piersiowej. - Chora była w ciężkim stanie, z powodu duszności nie była w stanie wstać z łóżka. Klasyczna reoperacja przez powtórne otwarcie klatki piersiowej, w krążeniu pozaustrojowym, była zbyt ryzykowna. Jedynym rozwiązaniem w jej przypadku była operacja przezskórna (przezcewnikowa) - wyjaśnia rzeczniczka szpitala.

Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała, że białostocki Uniwersytecki Szpital Kliniczny łącznie w 2016 r. przeprowadzi ponad 30 operacji wstawienia zastawki aortalnej metodą przezskórną. - Operacje te wykonywane są wspólnie przez kardiochirurgów i kardiologów inwazyjnych, a zabieg jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia - wyjaśniła.

Rocznie białostocka klinika kardiochirurgii przeprowadza rocznie ok. 600 operacji serca, z czego jedna trzecia ma charakter tzw. małoinwazyjny. Szpital szuka pieniędzy na specjalistyczną salę operacyjną, tzw. hybrydową, czyli umożliwiającą łączenie chirurgii z badaniami angiograficznymi (obraz naczyń krwionośnych). Inwestycja ma kosztować 3,9 mln zł, do jej pełnego sfinansowania brakuje ok. 1 mln zł.

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wyjaśniały w listopadzie przy okazji pozyskania dotacji na salę hybrydową od władz Białegostoku, że taka sala jest w regionie bardzo potrzebna. Diagnostyka pacjenta na miejscu sprawia, że nie trzeba go wozić na badania w inne miejsca, a to ratuje życie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR