"Płuca chorego na POChP są jak źle nadmuchany balon". W czwartek w stolicy bezpłatne badania

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 maja 2018 11:14


"Płuca chorego na POChP są jak źle nadmuchany balon". W czwartek w stolicy bezpłatne badania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), na którą cierpią 2 mln Polaków, płuca są jak źle nadmuchany balon, co powoduje problemy z oddychaniem i duszności - przypominają eksperci kampanii „Płuca Polski”.

W ramach kampanii w czwartek (24 maja) o godzinie 17.30 na Placu Defilad w Warszawie można będzie przy specjalnym stoisku wykonać bezpłatne badanie spirometryczne w kierunku POChP. Dla pierwszych 100 osób, które poddadzą się badaniu przewidziano też darmowy lot balonem widokowym nad stolicą.

- Płuca chorego na POChP zachowują się właśnie jak nie do końca nadmuchany balon, ponieważ choroba polega na stopniowym zmniejszaniu się ich pojemności. Tak jak niecałkowicie nadmuchany balon nigdy nie uniesie się w powietrze lub zrobi to z ogromną trudnością, tak chory na POChP z powodu zmniejszonej pojemności płuc i towarzyszącej temu duszności wykonuje zwykłe dla osoby zdrowej czynności znacznie wolniej, a wielu nie jest w stanie wykonać w ogóle - komentuje prof. Paweł Śliwiński, ekspert kampanii Płuca Polski (www.plucapolski.pl), cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

Eksperci w dziedzinie leczenia chorób płuc szacują, że w Polsce na POChP cierpią ok. 2 mln osób, ale trzy czwarte z nich nie ma postawionej diagnozy choroby i nie robi nic, by spowolnić jej rozwój. Tymczasem choroba stopniowo uszkadza płuca, pogarszając ich czynność. Do podstawowych objawów POChP zalicza się: przewlekły kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny oraz duszność - początkowo podczas wysiłku, a później także w spoczynku.

Podstawą terapii w tym schorzeniu jest rzucenie palenia, które w naszym kraju odpowiada za rozwój 90 proc. przypadków POChP oraz leczenie farmakologiczne. W zależności od nasilenia choroby stosuje się leki rozszerzające oskrzela i glikokortykosteroidy wziewne. Pacjenci powinni też być poddawani rehabilitacji oddechowej.

Nieleczone lub źle leczone POChP szybciej prowadzi do niewydolności oddechowej, kiedy pacjent nie jest w stanie już oddychać samodzielnie lub jego oddychanie jest na tyle utrudnione, że nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na tlen. Wówczas musi być podłączony do respiratora (określanego też mianem sztucznego płuca). POChP powoduje rocznie ok. 17 tys. zgonów w naszym kraju, ale liczby te są prawdopodobnie zaniżone.

Podstawowym, prostym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala wykryć POChP jest badanie spirometryczne, które można będzie wykonać bezpłatnie w najbliższy czwartek w Warszawie.

Na spirometrię będzie się mógł zgłosić każdy, ale zaleca się ją szczególnie osobom, które: palą lub w przeszłości wiele lat paliły tytoń; mają objawy ze strony układu oddechowego, takie jak świsty oddechowe, kaszel, duszność; mieszkają w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza, np. przy ruchliwej ulicy. Na godzinę przed badaniem nie powinno się palić papierosów.

Kampania Płuca Polski jest prowadzona pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Jej celem jest edukowanie społeczeństwa na temat POChP, która to choroba jest wciąż mało znana. Badanie przeprowadzone w ramach kampanii w listopadzie 2016 roku wykazało, że jedynie 40 proc. Polaków deklaruje, iż wie, co oznacza skrót POChP, ale rozwinąć go poprawnie potrafi już tylko 42 proc. z nich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR