Po 60. roku życia spada ryzyko depresji

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 lutego 2016 09:12


Po 60. roku życia spada ryzyko depresji Emeryci cierpią na depresję dwukrotnie rzadziej niż osoby w średnim wieku. Fot. Shutterstock

Z okazji przypadającego 23 lutego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją we wtorek (23 lutego) rozpoczyna się X edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Badania wskazują, że zachorowalność na depresje rośnie wraz z wiekiem. W wieku 40-59 lat choruje dwukrotnie więcej osób aniżeli w przypadku ludzi młodszych.

W tym roku Forum poświęcone jest wsparciu, jakiego chorym na depresję mogą udzielić w chorobie ich najbliżsi, krewni oraz przyjaciele i znajomi. Stąd głównym hasłem tegorocznej kampanii, która potrwa do 8 marca, jest "Być blisko siebie".

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na depresję choruje 10 proc. populacji, co oznacza, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które zmagają się z tą chorobą.

Z raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wWarszawie "Depresja - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych" wynika, że w naszym kraju ponad 80 proc. chorych to ludzie młodzi, w wieku produkcyjnym, od 30 do 59 roku życia. Większość z nich to kobiety.

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Bartosz Łoza twierdzi, że Polki chorują na depresję dwukrotnie częściej niż mężczyźni i szybciej niż oni tracą siły witalne i energię. Wiele z nich pierwszy kryzys przechodzi po 3-4 miesiącach od urodzenia dziecka, gdy są przeciążone obowiązkami domowymi. Inne kobiety nie wytrzymują obciążenia pracą zawodową i zwykle szybciej się wypalają niż mężczyźni.

Według raportu Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, aż 90 proc. osób z ciężką depresją nie radzi sobie zarówno w pracy, jak i w codziennych obowiązkach domowych, wycofuje się również z relacji społecznych. Podobne trudności przeżywa co drugi chory z umiarkowaną depresją.

Z tego samego raportu wynika, że zachorowalność na depresje rośnie wraz z wiekiem. W wieku 40-59 lat choruje dwukrotnie więcej osób aniżeli w przypadku ludzi młodszych. Dopiero po 60. roku życia spada ryzyko depresji. Emeryci cierpią na nią dwukrotnie rzadziej niż osoby w średnim wieku.

Organizatorzy X kampanii Forum Przeciwko Depresji zwracają uwagę, że choremu trudno mówić o swoich przeżyciach, otwarcie prosić o pomoc, chociaż bardzo jej potrzebuje. Bliscy powinni okazywać będącej w depresji osobie wiele wyrozumiałości i zrozumienia, ale nie należy jej aktywizować "na siłę".

Chorzy nie zawsze wykazują depresyjny nastrój lub skarżą się na wewnętrzną pustkę. U niektórych z osób przeważają zaburzenia snu, anhedonia (utrata zdolności odczuwania przyjemności), rozdrażnienie lub dolegliwości fizyczne.

Leczenie depresji jest długotrwałe. Według wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusza Heitzmana, leczenie ostrej fazy tej choroby trwa zwykle 6-12 tygodni, później konieczna jest terapia podtrzymująca, która trwa co najmniej 6 miesięcy. Konieczne jest jeszcze leczenie zapobiegające nawrotom depresji, ale też pomagające wrócić do pełnej aktywności; powinno ono trwać co najmniej rok.

W ramach kampanii będzie czynny Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 00), pod którym będzie dyżurował lekarz psychiatra oraz dodatkowo uruchomiony zostanie dyżur psychologa. Nie zastąpi on jednak wizyty u specjalisty, umożliwia jedynie pierwszy, anonimowy kontakt ze specjalistą.

Więcej informacji będzie można uzyskać na stronie internetowej kampanii (www.forumprzeciwdepresji.pl) oraz na fanpage'u Forum Przeciw Depresji na Facebook'u (www.facebook.com/ForumPrzeciDepresji).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.