PO apeluje o powstanie Narodowego Programu AlzheimerowskiegoPAP/Rynek Seniora - 21 września 2017 15:19


Powstanie Narodowego Programu Alzheimerowskiego i zwiększenie wsparcia instytucjonalnego dla chorych - to główne postulaty, jakie politycy PO, przedstawili w Sejmie w Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

- W Polsce mamy blisko pół miliona chorych na Alzheimera, ale w związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa, prognozy są bardzo niekorzystne. W roku 2050, 1,5 miliona Polek i Polaków będzie chorych na chorobę Alzheimera - mówił poseł PO Michał Szczerba w czwartek (21 września) na konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł PO wskazywał m.in. na konieczność powstania programu wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Postulował też zwiększenie wsparcia instytucjonalnego dla chorych oraz ich rodzin. - Myślimy tutaj przede wszystkim o dziennych domach pobytu, poradniach, czy wsparciu rodziny w pomocy domowej - zaznaczył.

Polityk chce również, aby państwo gromadziło wiarygodne dane dot. choroby Alzheimera, a ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego uruchomiło środki na programy badawcze dot. chorób mózgu.

Senator PO Tomasz Grodzki apelował do rządzących o powstanie Narodowego Programu Alzheimerowskiego, aby "postępowanie z chorobą Alzheimera przestało opierać się na działaniach samorządów i organizacji pozarządowych".