Po audycie kadencji PO-PSL w resorcie zdrowia: "zaniedbania są głębokie"

ZDROWIE

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   12 maja 2016 08:48


Po audycie kadencji PO-PSL w resorcie zdrowia: "zaniedbania są głębokie" Na zdj. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czasie sejmowej debaty w środę (11 maja) nad audytem 8 lat rządów PO-PSL wytknął swoim poprzednikom zaniedbania w polityce zdrowotnej, które mogły doprowadzić do utraty wsparcia ze strony funduszy unijnych oraz spadek na samo dno w międzynarodowych rankingach dotyczących służby zdrowia.

Radziwiłł przypomniał, że obecnie kierowany przez niego resort "stanął przed wielkim wyzwaniem ratowania" programu informatyzacji służby zdrowia.

Najpierw o informatyzacji
Spośród 24 części projektu, które mieli przekazać wykonawcy odebrano 13, i to w wersji niepełnej. - Nie przeszły one testów wdrożeniowych, co oznacza, że nie mogą być udostępnione użytkownikom końcowym, czyli pacjentom, lekarzom i aptekarzom - mówił minister.

Poza tym nie działa platforma informatyczna P1, która miała integrować obieg informacji w całym systemie ochrony zdrowia - Oznacza to po prostu, że nic z tego systemu nie jest obecnie do wykorzystania - powtórzył minister.

Jak podkreślał, kosztorys systemu P1 wynosił ponad 700 mln zł, czego ponad 570 mln zł to finansowanie ze środków Unii Europejskiej; poprzedni rząd wydatkował ponad 400 mln zł z budżetu unijnego.

- Nierzetelne i nieudolne prowadzenie projektu zagrażało odebraniem tych środków, co spowodowałoby całkowite informatyzacji służby zdrowia. Mimo, że intensywnie pracujemy nad ratowaniem systemu, to polski budżet wciąż jest narażony na ryzyko wielomilionowej straty - uznał Radziwiłł.

Komercjalizacja szpitali nic nie dała?
W ocenie ministra zdrowia innym wielkim problemem jakie kierownictwo resort otrzymało w spadku po poprzednikach jest wynoszące na koniec 2015 r. prawie 14 mld zł zadłużenie publicznych szpitali, z czego prawie 3 mld zł to zadłużenie wymagalne.

Jak uznał, plan komercjalizacji służby zdrowia PO nie przeciwdziałał zadłużaniu się szpitali. - Szpitale przekształcone w spółki wcale nie nie radzą sobie lepiej od SP ZOZ-ów. W wielu przypadkach ich sytuacja jest gorsza, co widać po kolejnych próbach sprzedaży skomercjalizowanych placówek - stwierdził Radziwiłł.

Według ministra, w szpitalach, szczególnie sprywatyzowanych, widać dzielenie pacjentów. - Zamiast oddłużenia placówek wprowadzono chaos owocujący segregacją pacjentów na tych, których się leczyć opłaca i nie opłaca. Robimy zdecydowany odwrót od takiej polityki - mówił twardo minister.

Punktowani poprzednicy
Radziwiłł zaznaczył, że jego poprzednicy nie wywiązali się ze stworzenia map potrzeb zdrowotnych. Opóźnienia przy ich tworzeniu zagrażały niewywiązaniem się z terminów ustalonych z Komisją Europejską. To z kolei groziło - według ministra - wstrzymaniem wszystkich środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji w ochronie zdrowia w ramach europejskiej polityki spójności, "łącznie nawet 12 mld zł".

- Dzięki nieprawdopodobnemu wysiłkowi pracowników Ministerstwa Zdrowa oraz wypożyczeniu dodatkowych pracowników instytucji nadzorowanych udało się dotrzymać wyznaczonego terminu 30 kwietnia dosłownie w ostatniej chwili - powiedział minister.

Wypomniał poprzednikom, że Polska spadła za ich kadencji na 34. miejsce spośród 35 sklasyfikowanych państw w europejskim rankingu służby zdrowia. - Można powiedzieć, że sięgnęliśmy dna. Zaniedbania są głębokie, a sytuację może zmienić jedynie opracowywana przez nas gruntowna reforma - twierdził minister.

Wśród porażek swoich poprzedników punktował zacofany model psychiatrii, umożliwienie ordynowania leków pielęgniarkom bez ich jednoczesnego przygotowania do tego poprzez uruchomienie szkoleń, czy obiecanie im podwyżek bez zabezpieczenia na ten cel pieniędzy w kolejnych latach.

- Zbyt późno zaczęto prace nad wdrożeniem dyrektywy tytoniowej, w efekcie nie wyrobimy się w terminie z jej wdrożeniem - przyznał.

O biedzie i fortunach
Kończąc swoje wystąpienie Radziwiłł powiedział, że zmiany trwają, a kierowany przez niego resort będzie wprowadzać gruntowną przebudowę systemu. Zapowiedział odbudowę dialogu społecznego gdyż "ta wartość została w ministerstwie zatracona przy podejmowaniu decyzji".

Minister pod koniec sejmowego przemówienia zawarł też uwagę dotyczącą nieprawidłowych wycen procedur. - Ministerstwo Zdrowia latami utrzymywało taryfę obok której w większości niedoszacowanych procedur znajduje się nieliczna grupa bardzo wysoko wycenionych - ocenił. Jego zdaniem, to podstawa do "sąsiadowania z powszechną biedą rosnących fortun w systemie służby zdrowia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.