PO: sieć szpitali oznacza gigantyczny kłopot dla pacjentów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 lutego 2017 13:38


PO: sieć szpitali oznacza gigantyczny kłopot dla pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Politycy PO skrytykowali w poniedziałek (27 lutego) rządowy projekt ustawy o sieci szpitali. - Cofa on nas do czasów socjalizmu i reglamentacji usług zdrowotnych i jest krzywdzący dla pacjentów - ocenił senator PO Tomasz Grodzki, minister zdrowia w gabinecie cieni Platformy.

Zgodnie z projektem ustawy szpitale, które znajdą się w sieci, środki na swoje funkcjonowanie będą otrzymywały w formie ryczałtu.

"Najbardziej stracą pacjenci"
- Kiedy projekt dotyczący stworzenia sieci szpitali wejdzie w życie, wszyscy stracą: szpitale, niektóre oddziały, personel medyczny, ale najbardziej stracą pacjenci - podkreślił podczas konferencji w Szczecinie senator Grodzki.

- Krytycy pakietu ustaw mówią, że z sieci, która ma powstać, wypadnie 200 lub 400 z 900 polskich szpitali. Nikt nie zna właściwej liczby, ponieważ kryteria włączenia do sieci placówki lub nie włączenia są niezwykle skomplikowane, opisane w sposób trudny do zrozumienia, nawet dla kogoś kto ma wprawę w czytaniu aktów prawnych - zaznaczył polityk PO. Jego zdaniem ustawa pozostawia "furtkę wolontarystyczną: decyzję o szpitalach może podjąć minister, wojewoda".

Według senatora Grodzkiego najbardziej szkodliwym zapisem w projekcie ustawy, jest zniesienie opłaty za procedury i wprowadzenie ryczałtu.

- W tej chwili żeby szpital mógł otrzymać swoje pieniądze musi wykazać się ilością leczonych. Teraz tego nie będzie - dostaniemy ryczałt na 4 lata, nie musimy wykonywać procedur, a i tak te pieniądze dostaniemy - wyjaśnił senator.

- Tak było przez 45 lat socjalizmu w Polsce. Oznacza to gigantyczny kłopot dla pacjentów. Chorzy z trudnymi i kosztochłonnymi procedurami będą spychani do innych szpitali. Szpital będzie brał tych, którzy są niekłopotliwi, w miarę tani. To jest najgorsza część tego projektu: ryczałtowe płacenie szpitalom jest powrotem do czasów PRL-u - oświadczył Grodzki.

Grodzki: szpitale naprawiają lekarz rodzinny i inżynier. To tak, jakby samochód naprawiał kowal, a zegar ślusarz
W ocenie Grodzkiego projekt ustawy ws. sieci szpitali nie rozwiązuje żadnego z kluczowych problemów służby zdrowia.

- Nie ma mowy ani o większym finansowaniu, ani o skróceniu kolejek. Moim zdaniem one się jeszcze wydłużą, szczególnie dla trudnych procedur - uważa.

Senator PO wskazał, że podczas konsultacji społecznych dotyczących ustawy, samorządowcy, dyrektorzy szpitali, organizacje skupiające pacjentów nadesłały prawie 400 uwag, z których uwzględniono 7.

- Do naprawiania szpitali zabrali się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który jest lekarzem rodzinnym i poza stażami nie pracował w szpitalu, a jego wiceminister prowadzący tę ustawę Piotr Gryza jest inżynierem po politechnice. Czyli szpitale naprawiają: lekarz rodzinny i inżynier. To tak jakby samochód naprawiał kowal, a zegar naprawiał ślusarz. Trzeba być w tym systemie i znać go od środka, żeby można było go zmienić - podkreślił Grodzki.

Zapowiedział, że PO będzie się temu przeciwstawiać. 

Rząd przyjął 21 lutego projekt ustawy o utworzeniu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej czyli tzw. sieci szpitali. Projekt ten przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale mające umowę z NFZ co najmniej od dwóch lat oraz posiadające izbę przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać placówki ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu ma zostać przeznaczone ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły zawierać kontrakty z NFZ w oparciu o postępowanie konkursowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR