Pobyt w szpitalu powinien być ostatecznością

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   05 września 2016 10:04


Pobyt w szpitalu powinien być ostatecznością Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opieka nad osobami starszymi, która polega tylko na podawaniu leków i pielęgnacji, powinna być już dawno wyjęta ze szpitalnego systemu zdrowia. Pobyt w szpitalu powinien być ostatecznością. Szpital to nie jest dobre miejsce dla starych ludzi - mówi prof. nauk prawnych Dorota Karkowska, ekspert w dziedzinie praw pacjenta z Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Karkowska wskazuje, że na problem składa się wiele elementów: przepełnienie oddziałów, brak opieki geriatrycznej, brak dobrej ambulatoryjnej opieki.

Poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego można łamać na wiele sposobów. Ograniczając chorym możliwość dostępu do informacji, czytelnej i zrozumiałej. Nie zapewniając im intymności, bagatelizując zgłaszane problemy - mówi ekspert w dziedzinie praw pacjenta.

Dodaje, że personel medyczny jest przepracowany, psychicznie obciążony. Wiele osób nie radzi sobie ze stresem, gdyż nie uczy się tego w szkołach. Według prof. Karkowskiej należy rozmawiać i mimo wszystko starać się wczuć w sytuację chorego. Zwraca uwagę, że chorzy często zachowują się agresywnie, bo po prostu boją się szpitala, choroby, nadchodzącej operacji, boją się śmierci.

- Personel musi mieć tego świadomość i musi umieć się z taką agresją zderzyć - mówi.

Zaznacza, że złe emocje i agresja mogą powstawać na różnym tle. Czasem pobudzenie nerwowe ma podłoże metaboliczne, innym razem psychiczne. Bywa, że jest wynikiem przyjmowanych leków.

- Niestety, dziś wśród lekarzy panuje pewnego rodzaju moda, by mówić o pacjentach w kontekście ich agresywności, a nawet roszczeniowości - bez szukania przyczyny tego stanu - dodaje prof. Karkowska.

Więcej: www.poznan.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR