Pochodzący z Polski najstarszy mężczyzna świata wszedł w "wiek dojrzały"

ZDROWIE

Autor: PAP, tvn24.pl/Rynek Seniora   05 października 2016 13:55


Pochodzący z Polski najstarszy mężczyzna świata wszedł w "wiek dojrzały" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

113-letni Jisra’el Kristal świętował swoją bar micwę, czyli religijną ceremonię wejścia w wiek dojrzały. W uroczystości uczestniczyły jego dzieci, wnuki i prawie 30 prawnuków.

Pierwsza wojna światowa uniemożliwiła mu bar micwę - uroczystość, podczas której żydowski chłopiec kończący 13. rok życia staje się oficjalnie pełnoletni i przyjmuje na siebie obowiązki religijne dorosłego mężczyzny - wyjaśnia PAP. W końcu Kristal, który jest praktykującym żydem, postanowił nadrobić to, czego pozbawił go konflikt z początku poprzedniego wieku.

Podczas swej obchodzonej z takim opóźnieniem bar micwy 113-latek był szczęśliwy, kiedy recytował tradycyjną żydowską modlitwę dziękczynną - powiedziała mediom jego córka.

Jisra’el Kristal przyszedł na świat jako Izrael Icek Kryształ w Żarnowie pod Łodzią 113 lat temu, 15 września 1903 r., w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Ocalały z Holokaustu i mieszkający w Hajfie (Izrael) jest najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie, co potwierdza Księga Rekordów Guinnessa.

Jak opisuje tvn24.pl. przed II wojną światową mieszkał w Łodzi, gdzie w wieku 25 lat ożenił się i wraz z żoną prowadził - z sukcesem - fabrykę cukierków. W czasie okupacji niemieckiej cała rodzina trafiła do łódzkiego getta. Tam zmarło dwoje jego dzieci. On sam wraz z żoną w 1944 r., po likwidacji getta, przewiezieni zostali transportem do Auschwitz. Kobieta nie przeżyła obozu, mężczyźnie udało się przetrwać. W 1950 r. wyjechał do Hajfy w Izraelu i tam również prowadził wytwórnię słodyczy.

Pytany niedawno przez "Times of Israel" o sekret długowieczności, stwierdził, że "wszystko jest przesądzone tam na górze i nigdy nie dowiemy się dlaczego".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR